100 Bin Baş Sığır İhalesi İptal

Son Güncellenme Tarihi: 21.07.2016 |

100 Bin Baş Sığır İhalesi İptal

100 Bin Baş Sığır İhalesi İptal

Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) Avrupa Birliği ülkelerinden 50 bin baş ve Güney Amerika ülkelerinden 50 bin baş olmak üzere toplam 100 bin baş besilik sığır ihalesi iptal edildi. Söz konusu ihale için Avrupa Birliği ülkelerinden 2 ve Güney Amerika ülkelerinden de 2 firmanın teklif verdiği öğrenildi. 

Bakanlar Kurulu’nun 3 Mayıs 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararı ile ESK'ya 400 bin baş besilik sığır ithalatı için yetki verilmişti. ESK, kendisine verilen besilik sığır ithalatı kapsamında 100 bin baş sığır ithalatı için açtığı ihaleye başvuru süresi 18 Temmuz olarak belirlendi. İhaleye Avrupa Birliği’nden (AB) ithal edilecek 50 bin baş besilik sığır ithalatı için sadece 2 firma başvurdu. Güney Amerika ülkelerinden ithal edilecek 50 bin baş sığır ithalatı için de yine 2 firmanın başvurması üzerine ESK tarafından ihale iptal edildi. 

İhalede Değişiklik 

ESK, ihale süreci devam ederken ihale ile ilgili önemli bir değişiklik yaptı. İhale duyurusunun yapıldığı 4 Temmuz 2016’da AB ve Güney Amerika ülkelerinden yapılacak ithalatın her biri 25 bin baş olmak üzere toplam 4 kısımda yapılacağı açıklanmıştı.AB veya Güney Amerika ‘dan teklif verecek bir şirket toplam 50 bin baş için teklif verebileceği gibi 25 bin başlık kısım için de teklif verebiliyordu. Güney Amerika için bu kural korunurken, AB'den yapılacak ithalatta değişiklik yapıldı. 12 Temmuz’da duyurulan bu değişiklikle AB'den yapılacak ithalatın 2 kısım yerine 5 kısımda yapılacağı açıklandı. Kısımlar 10 bin baş olarak belirlendi. Böylece AB’den yapılacak ithalatta firmaların teklif vereceği her biri 10 bin baş olmak üzere 5 kısım olarak belirlendi. 

Yeniden Yapılacak 

ESK yetkililerinin verdiği bilgiye göre ihale daha sonra açıklanacak bir tarihte yapılacak. Ancak yine 100 bin baş olup olmayacağı henüz belli değil. Daha küçük partiler halinde de yapılabilir. Besilik sığır ithalatı iptal edilirken daha önce başlayan kasaplık sığır ve karkas et ithalatı sürüyor. Karkas et ve kasaplık hayvan ithalatı ile Kurban Bayramı öncesinde et fiyatlarının belli seviyede tutulması hedefleniyor.

Kaynak: AA

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler