15 Bin İhracatçıya Yeşil Pasaport Müjdesi

Son Güncellenme Tarihi: 22.10.2016 |

15 Bin İhracatçıya Yeşil Pasaport Müjdesi

15 Bin İhracatçıya Yeşil Pasaport Müjdesi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ihracatçıya verilecek destekleri açıkladı, "15 bin ihracatçımıza yeşil pasaport vereceğiz" dedi.

Denizli İhracatçılar Birliği'nin düzenlediği DENİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni Anemon Otel'de yapıldı. Törene Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin yanı sıra Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Denizli Vali Vekili Ekrem Büyükata, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli AK Parti Milletvekilleri Sema Ramazanoğlu, Şahin Tin ve Cahit Özkan, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert, oda başkanları, sanayici ve işadamları katıldı. Törende 2015 yılında Denizli İhracatçılar Birliği üzerinden sektörlerinde en fazla ihracat yapan 39 şirketin temsilcilerine ödülleri verildi.

'İHRACATTAKİ DÜŞÜŞ ÇOK MİNİMAL OLACAK'

Türkiye'nin çevresindeki birçok coğrafyada son iki yılda kriz yaşandığını belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, tüm bu olumsuzluklara rağmen her şeyin süt liman olduğu ülkelerde ihracatın yüzde 12 azalırken, Türkiye'deki ihracat düşüşünün bu yıl çok minimal olacağını belirtti. Zeybekci, "Tüm bunlara rağmen Türkiye ihracatını toparlamaya devam ediyor. Çünkü, Türkiye'nin başında bu ülkenin dertleriyle dertlenen bir Cumhurbaşkanı, takım içinde yer almaktan onur duyan bir Başbakan ve Hükümet var. Allah'ın izniyle bunların her birini toparlayacağız" dedi.

15 BİN İHRACATÇIYA YEŞİL PASAPORT

Ekonomi Bakanı olarak ihracatçıların taleplerini ve verdiği sözleri yerine getirmeye çalıştıklarını belirten Zeybekci, 2017 yılında ihracata verilecek desteğin 4.5 milyar doları bulacağını vurguladı. Sanayiciye, yatırımcıya, ihracatçıya verilecek desteklerin detaylarını da açıklayan Zeybekci, "2017 yılı bütçesiyle ihracata vereceğimiz destek yüzde 1 seviyesine çıktı dolar bazında. Rahmetli Özal ihracat desteklerini başlattığında ihracat primleri önümüzdeki yıldan itibaren yürürlükte olacak. Diğer desteklerle 4.5 milyar doları bulacak bir destek. Taşıma ile ilgili maliyetlerinizi karşılıyoruz. 15 bin ihracatçımıza yeşil pasaport vereceğiz. 1-10 milyon dolara bir, 10-25 milyona iki, 25-50 milyona 3, 50-100 milyona 4, 100 milyon dolar üzerinde 5 yeşil pasaport hakkı o şirkete tahsis edilecek. Dünyada en iddialı ihracat desteklerini önümüzdeki yıllarda vereceğiz, bir önceki yıla göre artırdığınız 1 milyon dolara nakit olarak doğrudan destek vereceğiz, tekrar artırınca yeniden vereceğiz. Pazartesi günü imzaları bitmiş olur. Dünyanın en iddialı yatırım destekleri, Türkiye olarak kendi devlerimizi yaratmak zorundayız. Belirlediğimiz 8 ya da 9 sektörde belirli sektörlerde belirli kapasite kadar bedelsiz arazi gerektiği kadar tahsis edilecek. Uygun görülecek yıl kadar enerji fiyatının fiks edilmesi, kurumlar, gelir, stopaj vergisi sıfırlanacak, uygun görülecek yıl kadar uzman personelin maaşları 20 asgari ücrete kadar destek verilecek. Kaç kişi çalıştırırsa. Çok büyük bir yatırım varsa, büyük krediler bulunması gerekiyorsa faizlerini biz ödeyeceğiz, devlet olarak yüzde 40'ına kadar girip ortak olacak, 10 yıl içinde ya devrolunacak, yada devredilmek kaydıyla. Devlet olarak alım garantisi ya da o firmayı yönlendirmekle sağlık, enerji teknolojilerinde onlar bu desteği alacak. Teşviklerin yanında o firmamız diyecek ki, Adıgüzel Barajı'ndan saniyede 2 bin litre su lazım, o suyu getireceğiz, liman lazımsa liman yapacağız. Bütün bunları kapsayan kanun 9 Eylül'de Cumhurbaşkanımız tarafından onaylandı, kanun yürürlükte, inşallah Bakanlar Kurulu kararı da önümüzdeki hafta çıkacak" diye konuştu.

'İHANET EDENLER BEDELİNİ ÖDEYECEK, ŞİRKETLERLE İŞİMİZ OLMAYACAK'

Türkiye'nin milli gelirinin 15 bin dolar olduğunda konuşulan dertlerinin yüzde 90'ının, 20 bin dolar olduğunda hepsinin biteceğini söyleyen Zeybekci, bugün dünya haritasını çizenin ekonomi kalemi olduğunu söyledi. FETÖ Operasyonu'nda el konulan şirketleri koruma amacında olduklarını belirten Zeybekci, "İhanet edenler kişi kişi tek tek hukuk önünde cezasını çekecekler bedelini ödeyecekler. İşimiz şirketlerle olmayacak, ayakları üzerinde durur hale getireceğiz. Olumsuzluk yaşanabilir diye geçici süre koruma altında tutmak gibi bir kaygımız var, ondan sonra yoluna devam edeceğiz. Ortakları şuymuş, gözaltına alınmış ayrı iş. Ortaklarıyla olan iş yargının emniyetin işi, yargının işi ama şirketleri biz Türkiye Cumhuriyetinin büyük bilançosunun aktifindeki varlık olarak görüyoruz. O şirketlerin her biri 70 milyonun insanın alın teriyle bu milletin ortak malı olarak ülkemizin envanterinin aktifinde yer alıyor. Bankalarımızla ilgili bu anlamda gerekli şekilde tedbirlerini almaya devam edeceğiz" dedi.

Zeybekci, Bakanlık olarak bu firmalara sunulan dahilde işleme izin belgeleri, yatırım teşvikleri ve ihracat belgeleriyle ilgili hiçbir sorun yaratmadıklarını vurguladı. 

'TÜRKİYE 2017'DE BUNU DA HALLEDECEK'

Zeybekci, Türkiye'nin 2017 yılında başkanlık sistemi sorununu çözeceğini belirtti.

Eximbank'ın ihracatçıya artık yüzde 100 teminat değil durumuna göre sıfır veya değişen oranlarda teminatla kredi verebileceğini vurgulayan Zeybekci, küçük ihracatçılar için ihracat kredi garanti fonunu da devreye sokacaklarını açıkladı.

DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, Bakan Zeybekci'ye Denizlili tasarımcılar tarafından dizayn edilmiş ve dokunmuş Osmanlı Kaftanı hediye etti. Daha sonra en fazla ihracat yapan 39 firmanın temsilcisine ödülleri verildi.

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler