200'den Fazla Gümrük Müşavirliği Kapatılabilir

Son Güncellenme Tarihi: 29.07.2016 |

200'den Fazla Gümrük Müşavirliği Kapatılabilir

200'den Fazla Gümrük Müşavirliği Kapatılabilir

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, hazırlanan bir sonraki KHK ile tüm meslek örgütleri, odalar, borsalar ve kooperatiflerle ilgili de FETÖ taraması yetkisi alacaklarını belirtti. Tüfenkci, “Tüm meslek örgütlerine operasyon geliyor. Bu kurumlarda toplam 1.500 FETÖ ile ilişkili yönetici ve görevli olduğu iddia ediliyor” dedi.

Tüfenkci 'Gümrük müşavirlerini de FETÖ açısından incelemeye alacağız. Bu da bizim bakanlığımızın yetkisinde olacak. Şu anda 20 bin gümrük müşaviri var' şeklinde konuştu

Tüfencki şöyle devam etti: Bunlar arasında 200’den fazla FETÖ ile bağlantılı isim olabilir. Bunların belgeleri iptal edilecek. Gümrük müşavirlerinin, gümrükleme işlemlerinin bütün safhalarında yetkisi var. Güvenilir olmazı lazım. Şirketlere çalışıyorlar. Gümrük işlerini, mükellef adında takip ediyorlar. İthalat-ihracat beyannamelerini veriyorlar. Kötü niyetlilerse, her türlü şeyi yaparlar. Terör örgütüne yönelik kaçakçılık bile yapmış olabilirler.”

BakanTüfenkci, darbe girişiminin yapıldığı gece, sınır kapılarında yaşanan haraketlilik ve operasyonları da anlattı. Tüfenkci şöyle konuştu: “Darbeciler ‘gümrük kapılarını kapatın, giriş çıkışları yasaklayın’ diye talimat göndermişler. Biz bunu duyar duymaz devreye girdik. Sadece Dilucu ve Sarp sınır kapılarında zorlama olmuş. Valiler devreye girdi. Bu kapılara darbeci askerler gelmiş müdahale etmişler. Gümrük muhafaza memurları polisleri çağırıp, önlem almış. Birkaç saatlik sorunun ardından tüm kapılarda işlemler normal devam etti. Talimat verdik. Sadece ‘yurtdışına çıkışlarında özel uygulama yapın, bunlardan kaçan olmasın’ diye dikkatli olmalarını istedik. Mesela Taşucu’nda, 30’a yakın asker, aileleriyle birlikte Kıbrıs’a giderken yakalandı. Çeşme’de limanda İtalya’ya gitmeye çalışan gemiye ev eşyalarını dahi yüklemiş dört asker ailesi tespit ettik. Yakalandılar ve gözaltına alındılar. Hatta bunlardan ikisi, benim memleketim Malatya’da ikinci orduda görevliydi. Hemen devreye girdiğimiz için darbeciler, gümrükleri pek fazla zorlayamadılar. Hiç kapanmadı kapılar.”

Kaynak: Borsada Gundem

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler