“2017'de Güçlü İhracat Artışı Büyümemizi Yukarı Çekecek”

Son Güncellenme Tarihi: 31.03.2017 |

“2017'de Güçlü İhracat Artışı Büyümemizi Yukarı Çekecek”

“2017'de Güçlü İhracat Artışı Büyümemizi Yukarı Çekecek”

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, büyüme rakamlarını değerlendirdi:

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2016 yılı 4.çeyrek büyüme verisini değerlendirdi. Büyükekşi, “Türkiye 2016 yılının son çeyreğinde yüzde 3,5 ile beklentilerin oldukça üzerinde bir büyüme performansı sergiledi. Her ne kadar bu oran Türkiye'nin potansiyelinin altında olsa da, bu dönemde ülkemizde yaşanan terör olayları, 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonraki gelişmeler, çevremizde yaşanan çatışmalar gibi etkenlere rağmen yakalamış olduğumuz büyüme rakamını başarılı buluyoruz. Görüyoruz ki, Hükümetimizin ekonomiyi canlandırmaya yönelik aldığı tedbirler meyvelerini vermeye başladı. 2017'nin ilk çeyreğinde de bu önlemlerin etkisinin daha yoğun hissedilmesi ile birlikte daha yüksek oranda büyüme yakalayacağız. Öte yandan, son çeyrekte turizmdeki kayıpların etkisiyle net dış ticaret büyümeye binde 2 negatif katkı vermiş oldu. Ancak, turizmi hariç bıraktığımızda, mal dış ticaretinin büyümeye pozitif katkı vermesi bizim için sevindirici bir gelişme.

2016 yıl ülkemiz açısından oldukça zorlu bir yıl olarak geride kaldı. Gerek küresel ekonomide yaşanan sıkıntılar gerekse de ülkemizde ve çevremizde yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen yıl genelinde yüzde 2,9 gibi bir rakamla büyümüş olmamızı önemli buluyoruz. Yaşadığımız gelişmelerin onda biri başka bir ülkede yaşanacak olsa, o ülkenin toparlanması belki yıllar sürecekken, ülkemiz çok hızlı bir şekilde toparlanmasını bildi ve 20 AB üyesi ülkeden daha başarılı bir performans sergiledi. Büyüme verilerimiz, 27 çeyreklik büyüme serimizin ardından küçülme yaşadığımız 2016 yılı üçüncü çeyreğinden sonra, ülkemizin geleceğine yönelik tereddütlere de en güçlü cevap olarak ortaya çıktı.

İhracatçılar olarak atılım yılı ilan ettiğimiz 2017 yılında ise ihracatçılarımızın gayretleri ve Hükümetimizin gerek yatırımlara gerek ihracata yönelik vermiş olduğu desteklerle birlikte net dış ticaretin büyümeye pozitif katkı vereceğine inanıyoruz. Bu sayede çok daha yüksek oranlarda büyüme rakamları kaydedeceğiz. Daha fazla büyüyeceğiz, daha fazla ihracat yapacağız, daha fazla istihdam yaratacağız. İnanıyoruz ki 2017 yılında ekonomimiz potansiyelinin üzerinde bir performans sergileyecek ve 2023 hedeflerine bir adım daha yaklaşacağız.

Kaynak: http://www.tim.org.tr/tr/basin-odasi-gundem-2017de-guclu-ihracat-artisi-buyumemizi-yukari-cekecek.html

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler