2018 Yılında 1.6 Milyon Esnaf Ve Sanatkâr Seçime Gidecek

Son Güncellenme Tarihi: 29.12.2017 |

2018 Yılında 1.6 Milyon Esnaf Ve Sanatkâr Seçime Gidecek

2018 Yılında 1.6 Milyon Esnaf Ve Sanatkâr Seçime Gidecek
Esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarının olağan genel kurul toplantıları ve seçimleri dört yılda bir olmak üzere Kuruluşun merkezinin bulunduğu yerde yapılıyor.

En son 2014 yılında yapılan genel kurul ve seçimler 2018 yılı içinde yapılacak.

Yaklaşık 1 milyon 670 bin esnaf ve sanatkârın kayıtlı olduğu 3 bin 25 esnaf ve sanatkâr odası, Ocak, Şubat ve Mart Ayları içinde önce hükümet komiseri veya bakanlık temsilcisi gözetiminde genel kurullarını, akabinde de hâkim gözetiminde başkan ve organ üyelerini seçecek.

Oda genel kurulları tamamlandıktan sonra yeni seçilen oda yönetim kurulu üyelerinden oluşan 82 adet Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliklerinin seçimleri Mayıs ayında, 13 adet Esnaf ve Sanatkârlar Federasyonlarının seçimleri ise Haziran ayında gerçekleştirilecek.
Yeni seçilmiş olan birlik ve federasyon yönetim kurulu üyelerinden oluşan TESK’in genel kurulu ve seçimleri ise Eylül ayında yapılacak.

E-DEVLET ŞİFRESİ İLE ESBİS ÜZERİNDEN TAKİP EDİLEBİLECEK

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, genel kurulların mevzuata uygun ve seçimlerin adaletli olarak gerçekleşmesi için her kuruluş nezdinde Hükümet Komiseri veya Bakanlık temsilcisi görevlendirecek.

Bakanlık, söz konusu genel kurulların tüm süreçlerini e-esnaf ve sanatkâr veri tabanı (ESBİS- https://esbis.gtb.gov.tr) üzerinden de takip edecek.

Oda üyesi olan tüm esnaf ve sanatkârlar ise e-devlet şifreleri ile https://esbis.gtb.gov.tr üzerinden üyesi olduğu odanın genel kurullarını takip edebilecek, seçime katılacak hazirun listesine, geçmiş dönem mali raporlara, yönetim ve denetim raporlarına ulaşarak inceleyebilecek. Ayrıca Bakanlık web sayfası (http://esnaf.gtb.gov.tr/) üzerinden meslek kuruluşlarının seçim tarihlerine de ulaşım sağlanabilecek.

T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler