2025’de Çin’deki Her Beş Araçtan Birisi Yeni Nesil Enerjili Olacak

Son Güncellenme Tarihi: 28.10.2020 |

Çin Otomotiv Mühendisleri Birliği (China-SAE) tarafından yapılan bir açıklamada, yeni nesil enerjili motorlu taşıt satışlarının şu anda Çin pazarında yüzde 15 olan payının 2025 yılında yüzde 20’ye yükseleceği belirtildi.

2025’de Çin’deki Her Beş Araçtan Birisi Yeni Nesil Enerjili Olacak
Çin Otomotiv Mühendisleri Birliği (China-SAE) tarafından yapılan bir açıklamada, yeni nesil enerjili motorlu taşıt satışlarının şu anda Çin pazarında yüzde 15 olan payının 2025 yılında yüzde 20’ye yükseleceği, 2035 yılında ise bu oranın yüzde 50’ye ulaşacağı belirtildi.


China-SAE başkanı Li Jun, Şangay’da yapılan yıllık konferans esnasında yaptığı açıklamada, 2035 yılı itibarıyla yeni nesil enerjili taşıtların yüzde 95’inin elektrik bataryalı olacağı, geriye kalanın büyük kısmını ise hibrit teknolojili taşıtların oluşturacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Geçtiğimiz yıl Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir politika önerisi metninde, 2025 yılında yeni nesil enerjili araçların pazar payının yüzde 25 olacağı öngörülmüştü. Otomotiv Mühendisleri Birliğinin beklentisinin ise bu rakamın yüzde 5 daha altında kalması dikkat çekti.


Etkili bir sektör kuruluşu olan China-SAE, üst düzey firma yöneticileri ve akademisyenlerden oluşuyor. Çin’deki orta ve uzun vadeli elektrikli taşıt politikalarının oluşturulması sürecine önemli katkılarda bulunuyor.

Başkan Li konferans esnasında yaptığı açıklamaların devamında, Çin’de otomotiv endüstrisinden kaynaklanan karbon dioksit salımı miktarlarının 2028 yılında bir zirve yapacağını ardından ise düşüş seyrine girerek, 2035 yılı itibarıyla bu zirve miktarın yüzde 20’si kadar azalacağını öngördüklerini belirtti.


Yeni nesil enerjili araç kategorisinin kapsamında batarya, hibrit ve hidrojen yakıtlı araç teknolojileri bulunuyor. Otomotiv sektöründeki kuruluş temsilcileri bu yıl içerisinde Çin’in 1.1 milyon adet yeni nesil araç satışı gerçekleştirmiş olacağını tahmin ediyor.

Otomotiv Mühendisleri Birliği Başkanı Li Jun ayrıca, 2030 ve 2035 yılları arasında Çin’de bir milyon adet hidrojen yakıtlı aracın da trafikte olacağını sözlerine ekledi.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler