26 Ocak Dünya Gümrük Günü Kutlu Olsun

Son Güncellenme Tarihi: 26.01.2018 |

26 Ocak Dünya Gümrük Günü Kutlu Olsun

26 Ocak Dünya Gümrük Günü Kutlu Olsun


Gümrük İş Birliği Konseyi’nin 65 yıl önce yapılan ilk toplantısını hatırlamak ve gümrüklerin işleyişi hakkında farkındalık oluşturmak üzere her yıl 26 Ocak “Dünya Gümrük Günü” olarak kutlanıyor.

Gümrüğün tarihi birbirinden ayrı yaşayan toplumların, şehir devletlerinin, imparatorlukların var olduğu ilk güne kadar dayanıyor. Ulus devletler ile birlikte ortaya çıkan sınırları koruma kavramı, özellikle 2'inci Dünya Savaşı sonrası dönemde daha da önemli hale geldi.
Dünya Gümrük Örgütü 2013 yılından beri, 'Dünya Gümrük Günü'ne özel olarak belirlediği temalar çerçevesinde, gümrük, gümrüğün önemi, gümrüğün yeri konusunda farkındalık yaratıyor. 2018 yılı için belirlenen tema ise 'Ekonomik Kalkınmaya Yönelik Güvenli Bir İş Ortamı' oldu.

Ülke olarak kurucu üyesi olduğumuz Gümrük İşbirliği Konseyi’nin ismi, 1994’te “Dünya Gümrük Örgütü” olarak değişmişti. Örgüt bugün 179 üyesiyle uluslararası ticaretin yüzde 98’ini gerçekleştiriyor. Dünya Gümrük Örgütü, ülkeler arası uygulanabilir ortak değerler, uluslararası ticaretin kolaylaştırılması, gümrük mevzuatının basitleştirilmesi gibi konularda öncü çalışmalar yapıyor.

Gümrük TV ailesi olarak, 26 Ocak Dünya Gümrük Gününü kutlarız. 

Gümrük TV
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler