4 Bin 500 Liralık Beyaz Çayın İhracatı Yapılamıyor

Son Güncellenme Tarihi: 24.10.2016 |

4 Bin 500 Liralık Beyaz Çayın İhracatı Yapılamıyor

4 Bin 500 Liralık Beyaz Çayın İhracatı Yapılamıyor

Türkiye'de üretimine 2014 yılında başlanan ve bu yıl yaş çay sezonunda yaklaşık 600 kilogram üretilebilen beyaz çayda üretim az, talep fazla olunca yurt dışına ihracat yapılamıyor.

NEREDEYSE İKİ KAT ARTTI AMA YETERLİ DEĞİL

Yaklaşık beş yıl süren araştırma ve geliştirme çalışmalarının ardından üretimine başlanan beyaz çayda ilk yıl 400 kilogram, 2015 yılında ise 350 kilogram üretim gerçekleşti. 2016 yılındaki 600 kilogramlık üretim, 2015'i neredeyse ikiye katladı.

KİLOSU 4.500 TL'YE KADAR ÇIKABİLİYOR

Günün ilk ışıkları ile güneş ışığına fazla bırakılmadan, yaş çayın beyaz tüylerle kaplı tepe tomurcuklarını özenle elle toplayan üretici, yaş beyaz çayın kilogramını 400-450 liraya satıyor. Özel yöntemlerle muhafaza edilerek üretimi gerçekleştirilen beyaz çayın ise 20 gramı 80 liradan, kilogramı ise 4 ile 4 bin 500 lira arasında değişen fiyatlara çıkabiliyor.

"BEYAZ ÇAY ÜRETİMİ, TALEBİ KARŞILAMADA YETERLİ DEĞİL"

Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, beyaz çayda üretimin beklenen oranda artmadığını ancak talebin her yıl artış gösterdiğini söyledi.

Arzın, talebi karşılayamayacak durumda olması nedeniyle zorlandıklarını ifade eden Erdoğan, "Aktarlar ve özellikle de doktorların önermesi ile talep karşılanamaz hale geldi. Bu yıl ikinci ve üçüncü sürgündeki beyaz çay üretimi ile talebin belli kısmına cevap verebiliyoruz. Üreticilerimiz artık, 'Ben kurutarak pazarlayayım, daha fazla para kazanayım.' mantığında hareket etmeye başladı." dedi.

ÖZENLE SAKLANMALI, KOŞULLARI ÇOK İYİ OLMALI

Erdoğan, yaş beyaz çayı kurutma tekniğinin çok farklı olduğuna dikkati çekerek, bu çayıngün ışığı görmeden kurutulması gerektiğini anlattı. Yüksek derece ısı görmediği için mikroorganizma da barındırmaması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, ayrıca saklama koşullarının çok iyi olması lazım geldiğini söyledi.

Kaynak: birgun.net

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler