5. ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

Son Güncellenme Tarihi: 1.11.2016 |

5. ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

5. ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

5. ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması'nın Ödül Töreni Adana Taş Köprü üzerinde yapıldı.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri bünyesinde faaliyet gösteren firmaların tasarım kapasitelerinin arttırılması ve yarattıkları katma değeri arttırmak ve başta bölgede kurulu üniversiteler olmak üzere Türkiye genelindeki öğrencilerin yaratıcılıklarını sektöre kazandırmak adına bu yıl 5'incisi düzenlenen Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması'nın ödül töreni önceki akşam Adana'da gerçekleştirildi. Adana'nın ünlü Taşköprü'sü üzerinde yapılan bir defilenin ardından yarışmada finale kalan 10 gence ödülleri takdim edildi.

Tekstil sektörünün, yarattığı katma değer, istihdam ve ihracattaki payı ile stratejik öneminin günümüzde devam ettiğini belirten ATHİB Başkanı Zeki Kıvanç, "Uluslararası pazarda daha etkin olabilmek, modayı takip eden değil, belirleyen Ülke olabilmek adına her alanda yaratıcı ve yenilikçi olmak zorundayız. Sektör temsilcileri tasarım ve inovasyonun büyük önem taşıdığının bilincinde. Bu anlamda da önemli çalışmalar yapıyorlar. Sektörümüz önümüzdeki dönemlerde taklit eden değil, ürünleri taklit edilen bir ülke konumuna gelecek. Gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşmayı hedefliyorsak, öncelikli olarak insanımıza yatırım yapmamız şarttır. İşte bugün burada gerçekleştirdiğimiz etkinlik de insana gençlerimize verdiğimiz değerin en önemli göstergelerinden biridir” diye konuştu.

TASARIMCILAR PARİS YOLCUSU

5 yıllık süre içerisinde 311 genç tasarımcı yarışmalara başvurdu ve bu yarışmalar sonucunda onlarca tasarımcı sektöre kazandırıldı. Bunun yanında geçtiğimiz 4 yılda 4 öğrenci, Ekonomi Bakanlığı desteğiyle yurt dışında iki yıl eğitim imkanı kazanıp halihazırda eğitimlerine Naba Milano Akademi'de devam ediyorlar. 5. ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması'nda finale kalanlar ise Paris Premiere Vision Tekstil fuarına katılım sağlayacak.

Bu seneki yarışmada Göksu Aybacı Lightining temasıyla üçüncü, Cansu Çevik Yosun Etkisi temasıyla ikinci ve Merve Cingöz Bambu temasıyla birinci oldu.

Kaynak: Akdeniz İhracatçı Birlikleri

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler