50 Yıldır Hayal Deniliyordu, Artık Gerçek

Son Güncellenme Tarihi: 12.02.2018 |

50 Yıldır Hayal Deniliyordu, Artık Gerçek

50 Yıldır Hayal Deniliyordu, Artık Gerçek
Bakan Yardımcısı Çiftci, Kapıköy Sınır Kapısının Mayıs ayına kadar açılacağını vurguladı, “Yapılamaz deniliyordu, 50 yıldır hayal deniliyordu. Allah’a hamdolsun ki kapımızı yaptık. Kapıköy, hem Van’ın hem de bölgenin kurtuluşu olacak” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, Van’da görev yapan muhtarları Bakanlıkta ağırladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 45. Muhtarlar Toplantısı için Ankara’ya gelen Van muhtarlarının ikinci durağı Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci oldu.

Bakanlık Toplantı Salonunda muhtarlarla bir araya gelen Bakan Yardımcısı Çİftci, yerel yönetimlerin ilk ayağı olan muhtarlıkların çok önemli olduğunu belirtti.

AK Parti hükümetlerinin önem verdiği yerel yönetim birimlerinin başında muhtarların geldiğini vurgulayan Çiftci, “Çünkü çok iyi biliyoruz ki vatandaşın ilk müracaat edeceği kişiler sizlersiniz. Sizler hükümetin de devletin de oradaki en önemli temsilcisisiniz. Muhtarların hem adli hem idari çok önemli görevleri var. Sizler de bu görevlerinizi çok iyi bir şekilde yerine getiriyorsunuz” dedi.


Kapıköy Van’ın geleceği olacak

Bakan Yardımcısı Çİftci, Bakanlık olarak Van’a çok önemli yatırımlar yaptıklarını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci’nin katkılarıyla Van’a büyük bir sınır kapısı yaptık. Yapılamaz deniliyordu, 50 yıldır hayal deniliyordu. Allah’a hamdolsun ki kapımızı yaptık. Mayıs ayına kadar da inşallah açacağız. Kapıköy, Van’ın hayatı olacak, Van’ın geleceği olacak. Ticaret artacak, büyüme olacak. Van eskiden çıkmaz bir sokaktı. Geliyordunuz, İran sınırına dayanıyordunuz. Oradan ötesi yoktu. Ne kadar yatırım yaparsanız yapın, ciddi bir ticaret olmazsa, ürettiklerinizi başka ülkelere satamazsanız başarılı olma şansınız yok. Ama biz o kapıyı Cumhurbaşkanımızın talimatı ve Bakanımızın özel ilgilisiyle oraya yaptık. O kapıyı memleketimize kazandırdık. Kapıköy, hem Van’ın hem de bölgenin kurtuluşu olacak”

ÖTV’siz ve KDV’siz mazot vereceğiz

Kapıköy’ün ithalat ve ihracata da hemen açılacağına dikkati çeken Bakan Yardımcısı Çiftci, “Bakanlık olarak ayrıca Kapıkule ve Kapıköy’ün yetkilerini eşitledik. Eskiden orda çok az sayıda ürün ithal edilebiliyordu ama şimdi, Bakanlık olarak verdiğimiz yetkiyle her türlü canlı hayvan, tohum, fide her türlü ithalat ve ihracat rejimini oraya getirdik. Ayrıca ihracat yükü taşıyacak araçlarımıza da ÖTV’siz ve KDV’siz mazot vereceğiz. İstasyonunu da kuruyoruz. Bu nedir biliyor musunuz? Türkiye’nin en büyük kapısı şu anda Kapıkule’dir, aynı yetkilere sahip ikinci kapı o bölgede o yetkilere sahip Kapıköy olacak. Bu hem Van’ın ticaretine hem de geleceğine büyük etki yapacak” ifadelerini kullandı.

7. laboratuvarı Van’a kuracağız

Çiftci, Türkiye’de 6 tane uluslararası akredite olan laboratuvar olduğunu 7. sini de Van’a kuracakları müjdesini de verdi.

Laboratuvar ödeneğinin Valiliğe gönderildiğini bildiren Çiftci, “Habur’dan Sarp’a kadar bütün bölgenin analizleri o laboratuvara gelecek. Eskiden Ankara’ya, İstanbul’a gidiyordu. Şimdi o bölgenin tamamı Van ‘a gelecek. O laboratuvar Van’ı merkez haline getirecek. İhracat ve ithalata o laboratuvarın çok büyük katkısı olacak” dedi.

Bu yıl Van’a İran’dan 500 bin turist geldiğini kaydeden Bakan Yardımcısı Çiftci, bu sayede Van’da bütün otellerin, lokantaların iş yaptığını söyledi.

3 enerji kooperatifi kurulacak

Van’a enerji kooperatifleri de kurulacağını kaydeden Çİftci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Küçük sanayi sitelerinde Van merkezde, Erciş’de ve İşgem’de 3 tane enerji kooperatifi kuracağız. Sanayi çatılarının üzerine güneş panelleri yaptıracağız. Hem onlar para kazanacak hem elektriklerini kullanacaklar hem de sanayilere binlerce esnafa çok büyük katkı verecek. Sınır ticareti için bir model arayışı içerisindeyiz. Onu da inşallah gerçekleştirdiğimizde Van’ı inşallah topyekûn ayağa kaldıracağız. Bu yatırımların çok daha fazlasını Van hakkediyor. İnşallah Van’ı ve Türkiye’yi geleceğe taşıyacağız”

Lisanslı depoculukta sona geldik

Çiftci, Van’da lisanslı depoculuk kurulması için de sona gelindiğinin altını çizerek, şöyle devam etti:

“Çiftci tarlasında ürettiği ürünleri o lisanslı depoya koyabilecek, ne zaman kıymetli olursa o zaman satacak. Nakliye parasını, ürün analiz parasını ve kira parasını da devlet karşılayacak. Daha sonra çiftçiye bir senet verilecek, çiftçi o senedi alıp bankada kredi kullanabilecek, borsada işlem yapabilecek. Van Ticaret Borsası’nı davet ettik, gelip müracaatlarını yaptılar. İnşallah Ticaret Borsası üzerinden güzel bir lisanslı depoculuk yapacağız. Kapıköy ile ticareti geliştireceğiz, lisanslı depoculukla tarım ve hayvancılığı geliştireceğiz, laboratuvarla da Van’ı merkez haline getireceğiz. Enerji sektöründe yapacağımız yatırımlarla da çok geniş kitlelere katkı vereceğiz”

Daha sonra muhtarların taleplerini dinleyen Bakan Yardımcısı Çiftci, muhtarlarla fotoğraf çektirdi, muhtarları makamında da ağırladı.

Kaynak: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler