"AB, İhracatçıya Gizli Gümrük Uyguluyor"

Son Güncellenme Tarihi: 18.01.2018 |

"AB, İhracatçıya Gizli Gümrük Uyguluyor"

"AB, İhracatçıya Gizli Gümrük Uyguluyor"
EVSİD Başkanı Burak Önder, Avrupa Birliği'nin test maliyetleriyle Türk ihracatçısına gizli bir gümrük vergisi uyguladığını belirtti.

Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği Başkanı ve İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Üyesi Burak Önder, AB'nin talep ettiği ürün testlerinin adeta gizli bir gümrük vergisi olarak uygulandığını belirtti. Önder, AB'nin testler için bazı Avrupalı kurumları işaret ettiğini, bu kurumlarda yapılan testlerin maliyetinin siparişlerin yüzde 10'una kadar çıkabildiğini söyledi.

Önder, sektörün ihracatında pazar çeşitliliği için çalışmalarını da yoğunlaştırdıklarını belirtti. Bu yıldan oldukça umutlu olduklarını söyleyen Önder, 2018 yılı hedeflerinin yeni pazarlar keşfetmek, eski pazarlardaki mevcut durumlarını devam ettirmek ve kg başı ihracat değerini yukarı çıkarmak olduğunu ifade etti.

Sektörün 2018 beklentilerini ve hedeflerini internet medyası ekonomi editörlerine değerlendiren Önder, Latin Amerika ve Uzakdoğu pazarını radarlarına aldıklarını söyledi. Birçok ihracatçının tek başına gidemediği yerlere dernek olarak gittiklerini söyleyen Önder, bir heyetlerinin Panama ve Kolombiya’da çalışmalara başladığını ikinci heyetlerinin İran’a gittiğini ifade etti.

Geçen yıl 158 ülkeye ihracat yaptıkları bilgisini veren Önder, Latin Amerika’da Türk dizilerinin çok izlendiğini ülke ihracatı için bunun kullanılması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin mutfağı ile ön planda yer aldığını kaydeden EVSİD Başkanı, “Bizim bunu pazarlamamız gerekiyor. Bu tarz konular Türkiye’nin imajını etkiler. Türkiye’nin toplam ihracatı içinde sektörümüzün yaptığı ihracatın payı yüzde 1,5, sektör dünya genelindeki ihracattan ise yüzde 2,5 pay alıyor. Ana pazarımız Avrupa Birliği ülkeleri. AB ülkeleri ihracatımızın yüzde 42’sini oluşturuyor. 2. sırada ise Orta Doğu yer alıyor. Bundan sonra alternatif pazarlara yönelmek istiyoruz. Latin Amerika ve Uzak Doğu ilk sırada yer alıyor. Afrika çok derin bir pazar, kullanmamız gerekiyor. 2014 yılından sonra Irak, Suriye, Rusya, Tunus gibi ülkelerde gücümüzü kaybettik. ” diye konuştu.

Geçen yıl 28 ülkeden 50 satın almacıyı Türkiye’ye getirdiklerini anlatan EVSİD Başkanı, “Hangi market zincirlerinin geleceğini komitemiz seçiyor. 3 yıllık bir dernek olmamıza rağmen 15 farklı ülkede organizasyon düzenledik. Gideceğimiz ülkelere öncesinde bir heyet gönderiyoruz ve raporları alıyoruz. B2B görüşmelerine katıldığımızda bu çalışmalar bize fayda sağlıyor. Başarılı fuarlar her zaman verimli geçiyor. Sadece fuara katılmak yetmiyor arkasını da getirmek gerekiyor. B2B ile firmaların pazarını, ürünler arasındaki farkları görebiliyorsunuz” diye konuştu.

Sektördeki ürün çeşitliliği ve uygun fiyatın Türkiye’nin en büyük avantajı olduğunu ifade eden Burak Önder şunları söyledi: “Türkiye lokasyon açısından da oldukça avantajlı durumda. Sektörümüzün dünya pazarında Çin birinci sırada yer alıyor. Kilogram ihracatında Çin’den sonra ikinci sırada yer alıyoruz. Değer de ise altıncı sıradayız. İhracatımız ithalatımızdan daha fazla. Uzakdoğu planlarımız arasında önemli bir yer alıyor. Pazar çeşitliliği bizim açımızdan oldukça önemli” dedi.

Kaynak :http://www.businessht.com.tr/piyasalar/haber/1801506-ab-ihracatciya-gizli-gumruk-uyguluyor
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler