AB Komisyonu'ndan Tüketici Güvenliği Konusunda Ulusal Yetkililer ve Gümrük Memurlarını Denetimler Konusunda Güçlendirmeyi Hedefleyen İki Yönetmelik

Son Güncellenme Tarihi: 12.01.2018 |

AB Komisyonu'ndan Tüketici Güvenliği Konusunda Ulusal Yetkililer ve Gümrük Memurlarını Denetimler Konusunda Güçlendirmeyi Hedefleyen İki Yönetmelik

AB Komisyonu'ndan Tüketici Güvenliği Konusunda Ulusal Yetkililer ve Gümrük Memurlarını Denetimler Konusunda Güçlendirmeyi Hedefleyen İki Yönetmelik
AB Komisyonu, KOBİ’ler başta olmak üzere işletmelerin ürünlerini Avrupa çapında satışa sunabilmelerini kolaylaştırmak ve tüketici güvenliği kurallarına uymayan ürünlerin satışını önlemek amacıyla üye ülkelerdeki ulusal yetkililer ve gümrük memurlarını denetimler konusunda güçlendirmeyi hedefleyen iki ayrı yönetmelik hazırladı.

AB Komisyonu tarafından hazırlanan yönetmelikler, AB İç Pazarı’nın bütünleşmiş bir pazar olarak işlemesini güvence altına almak üzere “karşılıklı tanıma” ve “ulusal makamların piyasa denetimi” ilkelerini içeriyor.


Ürünlerin Karşılıklı Tanınmasına İlişkin Yönetmelik
“Karşılıklı tanıma” ilkesi, AB genelinde düzenlemeye tabi olmayan ürünlerin, bir üye ülkede piyasaya sürülmesine onay verilmesi halinde, bu ürünün İç Pazar dahilinde serbest dolaşımını ve diğer üye ülkelerde de satışını öngörüyor. Uygulamada ise özellikle ayakkabı, mutfak gereçleri veya mobilya gibi ürünleri satmak isteyen şirketlerin önüne sıklıkla engeller, gecikmeler ve ekstra maliyetler çıkıyor.

AB Komisyonu, karşılıklılık ilkesinin uygulamada da işleyebilmesini sağlamak amacıyla, “Ürünlerin Karşılıklı Tanınmasına İlişkin Yönetmelik” önerisinde bulundu. Eşzamanlı olarak, sorunların ortadan kaldırılması hedefiyle, bir anlaşmazlıkların çözümü mekanizması kurulması teklif ediliyor.

Ürün güvenliği denetimleri
İkinci yönetmelik ise ulusal resmi makamların tüketiciler açısından ürün güvenliğine yönelik denetim yetkilerini artırmayı hedefliyor.

Güvenlik kurallarına uymadığı halde çok sayıda ürünün halihazırda AB pazarında satışa sunulmuş olduğu biliniyor.

Denetimi yapılan oyuncakların yüzde 32’si, elektronik gereçlerin yüzde 58’i, inşaat ürünlerinin yüzde 47’si ve denetlenen kişisel güvenlik ekipmanlarının yüzde 40’ının güvenlik gerekliliklerini karşılamadığı ya da AB mevzuatında öngörülen tüketici bilgilerini içermediği tespitinden hareket eden AB Komisyonu, tüketici güvenliğini tehlikeye atan ve kurallara uyan işletmeleri rekabet açısından dezavantajlı konuma getiren uygulamalara izin vermemek amacıyla “Uyum ve Uygulamaya Dair Yönetmelik” taslağını sundu.

Yönetmelik, ulusal pazar gözetim makamları arasında işbirliğinin daha fazla geliştirilmesi yoluyla İç Pazar’ın sorunsuz işleyişini hedefliyor.

Her iki yönetmelik, Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi tarafından onaylandıktan sonra AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Kaynak:  https://www.gidahatti.com/ab-komisyonu-tuketici-guvenligi-92983/
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler