ABD Anti-Damping Soruşturmalarında ITA Nihai Kararı

Son Güncellenme Tarihi: 9.08.2016 |

ABD Anti-Damping Soruşturmalarında ITA Nihai Kararı

ABD Anti-Damping Soruşturmalarında ITA Nihai Kararı

Amerika Birleşik Devletleri  Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret İdaresi (ITA) tarafından Avustralya, Brezilya, Japonya, Güney Kore, Hollanda ve Birleşik Krallık’ın yanı sıra ülkemiz menşeli “Sıcak Haddelenmiş Çelikten Yassı Mamuller” ithalatına karşı anti-damping soruşturması başlatıldı. Ayrıca Brezilya, Güney Kore ve ülkemiz menşeli aynı ürün ithalatına karşı bir telafi edici vergi soruşturması ve ITA tarafından damping ve sübvansiyonun mevcudiyetine yönelik inceleme başaltıldı. Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) tarafından ise mevcut damping ve sübvansiyon uygulamalarının ABD yerli üretimine zarar verip vermediği analiz edecek. 

ITA tarafından yürütülen soruşturmaların nihai sonuçları 4 Ağustos 2016 tarihinde açıklanmış olup sübvansiyon soruşturması kapsamında firmalar için yüzde 0 - yüzde 6,01 oranları arasında sübvansiyon marjları belirlenirken; anti-damping soruşturması kapsamındaysa yüzde 3,66 - yüzde 7,15 oranları arasında değişen oranlarda damping marjları hesaplandı.

Mezkûr bulguların resmi gazetede yayımlandığı tarihten itibaren ABD gümrüklerinde belirlenen oranlarda teminat alımına başlanaca. ITC’nin ise nihai kararını 18 Ekim 2016 tarihine kadar açıklaması bekleniyor. 

Gümrük TV

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler