ABD Çelik Çivilerin İthalatında Yürütülen Soruşturmalarda Kamu Dinleme Toplantısı Düzenlenecek

Son Güncellenme Tarihi: 5.07.2022 |

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri, “ABD Çelik Çiviler Anti-Damping ve Telafi Edici Vergi Soruşturmaları” hakkında bir yazı yayımladı.

ABD Çelik Çivilerin İthalatında Yürütülen Soruşturmalarda Kamu Dinleme Toplantısı Düzenlenecek

Yazıda, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından Türkiye’nin yanı sıra Hindistan, Umman, Sri Lanka ve Tayland menşeli “çelik çiviler” ithalatına karşı anti-damping ve telafi edici vergi soruşturmaları yürütüldüğü anımsatıldı.

Soruşturma kapsamında ABD Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret İdaresi (ITA) tarafından damping ve sübvansiyonun mevcudiyetine yönelik, Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) tarafından ise mevcut damping ve sübvansiyon uygulamalarının ABD yerli üretimine zarar verip vermediğine ilişkin ayrı soruşturmalar yürütüldüğü; ITA’nın 31 Mayıs 2022 tarihinde yayımlanan ön kararında, yüzde 1,33-yüzde 3,88 arasında değişen oranlarda sübvansiyon marjı belirlendiği ve dampinge ilişkin ön kararın ise 28 Temmuz 2022 tarihinde yayımlanmasının beklendiği belirtildi.

Öte yandan, ITC’nin ön kararını 30 Aralık 2021 tarihinde açıkladığı ve ABD yerli endüstrisinin zarara uğradığına ilişkin belirtilerin mevcudiyetini tespit ederek soruşturmanın sürdürülmesine karar verdiği iletildi.

Soruşturmanın nihai aşamasına ilişkin takvimin ABD Resmi Gazetesinde yayımlandığı aktarıldı.

Buna göre; 17 Ağustos 2022 tarihinde bir kamu dinleme toplantısının düzenlenmesinin öngörüldüğü ifade edildi.

Kamu dinleme toplantısına katılacak tarafların bu taleplerini 12 Ağustos 2022 tarihine kadar Komisyona iletmelerinin beklendiği iletildi.

Ayrıca, soruşturmanın ilk aşamasında taraf olmamış ilgililerin kamu dinleme toplantısı tarihinden en geç 21 gün önce soruşturmaya taraf olmaları gerektiği vurgulandı.

Tarafların nihai görüşlerini Komisyona iletmeleri için son tarih ise 13 Eylül 2022.

Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri