ABD Petrol Endüstrisi Rekor Kırmaya ve Küresel Ticareti Hızlandırmaya Hazır

Son Güncellenme Tarihi: 19.01.2018 |

ABD Petrol Endüstrisi Rekor Kırmaya ve Küresel Ticareti Hızlandırmaya Hazır

ABD Petrol Endüstrisi Rekor Kırmaya ve Küresel Ticareti Hızlandırmaya Hazır
Artan kaya petrolü üretimi ABD petrol çıktısını günde 10 milyon varilden daha fazla seviyede üretim yapmaya zorluyor.

ABD hükümeti en geç 2019 yılında ulusal üretimin günde 11 milyon varile ulaşacağını tahmin ediyor. Bu üretim düzeyiyle Dünyanın en büyük üreticisi olan Rusya’ya rakip olunacağı belirtiliyor.

ABD enerji ihracatı şimdi Asya’daki alıcılar için Ortadoğu petrolüyle rekabet ediyor. ABD petrol fiyatları kriterleri dünya çapında benzin, dizel ve ham petrol alıcıları tarafından dikkatlice takip ediliyor.

ABD’nin şu an günlük 1,7 milyar varil ham petrol ihraç ettiği ve bu yıl doğalgazın günde 3,8 milyar fit küp ihracat kapasitesine sahip olacağı belirtiliyor. Sıvılaştırılmış doğalgaz ithalatı için tasarlanan terminaller şu an ihracata yönlendirilmek için revize ediliyor. Bu ihracat talebi, Batı Teksas ve Kuzey Dakota gibi uzak bölgelerdeki üretim artışıyla birlikte ABD’li boru hattı inşaatında ciddi bir artışa neden oldu.

Kaya petrolü çıktısı artışının her bir kuyuda daha fazla petrol sıkıştırma tekniğine bağlı olduğu, şirketlerin artık petrol yataklarına daha hassas erişebilmek için matkap uçlarına sensörler yerleştirdiği ve ekipman ve eğitimli mühendislerden en iyi şekilde yararlanmak için yapay zeka ve uzaktan kumanda kullandığı ifade ediliyor.

Petrol araştırma firması olan Spears&Associate, ABD hizmet gelirlerinin bu yıl yüzde 20 oranında artacağını ve 2014 yılında 29 milyar ABD Doları olan rekor seviyeye geleceğini öngörüyor.

Kaynak: https://www.reuters.com/article/us-usa-oil-record-shale-analysis/u-s-oil-industry-set-to-break-record-upend-global-trade-idUSKBN1F50HV
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler