ABD Seçimlere Kadar Daha Fazla Tarife Kesintisine Gitmeyecek

Son Güncellenme Tarihi: 16.01.2020 |

ABD’nin Çin’e yönelik milyarlarca dolar değerindeki var olan tarifeleri ABD Başkanlık seçimlerine dek kalacak ve düşürülmesi Pekin’in birinci faz ticaret anlaşması yükümlülüklerine uymasına bağlı olacak.

ABD Seçimlere Kadar Daha Fazla Tarife Kesintisine Gitmeyecek
Birinci faz anlaşması imzalarının atılmasının ardından 10 aydan daha yakın bir sürede, ABD’nin süreci gözden geçireceği ve 360 milyar dolar değerindeki Çin ürününü etkileyen potansiyel ek tarife indirimlerini değerlendireceği belirtildi.


Anlaşma metninde spesifik olarak belirtilmesi beklenmeyen gözden geçirme süreci, Trump yönetimine Çin’in anlaşmaya bağlılığını tahkik etmesi için zaman yaratacağı ifade edildi. Bu anlaşma ile 120 milyar dolar değerindeki, Çin ürünü için Aralık ayında devreye giren yüzde 15’lik ek tarife geçerli olmaya devam edecek.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, gazetecilere yaptığı açıklamada, ikinci aşama anlaşma sürecine varılmadan ABD’nin Çin’e yönelik tarifeleri hafifletmesinin söz konusu olmadığını belirtti. Mnuchin ayrıca, tarife düşürmeler ile Kasım ayındaki seçimlerin bir ilgisi olmadığını da söyledi.


Mnuchin, “Bu tarifeler ikinci aşama anlaşmaya kadar kalacak. Eğer Başkan Trump ikinci aşamayı çabukca gerçekleştirirse, ikinci aşama kapsamında tarife indirimini değerlendirecek. Eğer olmazsa, tarife indirimi yapılmayacak. Bunun seçimlerle ya da başka bir konuyla ilgisi yok. Gizli anlaşmalar söz konusu değil” dedi.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri