ABD Sübvansiyonların Tespit Ederken Kur Farkına Bakacak

Son Güncellenme Tarihi: 14.02.2020 |

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB)’den alınan haberde 4 ABD'nin sübvansiyonlar ve telafi edici vergi önlemlerine ilişkin mevzuatında bazı değişiklikler olduğu belirtildi.

ABD Sübvansiyonların Tespit Ederken Kur Farkına Bakacak
İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB)’den alınan haberde 4 ABD'nin sübvansiyonlar ve telafi edici vergi önlemlerine ilişkin mevzuatında bazı değişiklikler olduğu belirtildi. Karar Şubat 2020 tarihinde ABD Resmi Gazetesi'nde yayımlandı. Kararda yer alan bazı huşular şu şekilde;


Spesifik olarak bir grubu ifaden mevzuatta yer alan “bir gruba özgü sübvansiyonlar” ibaresindeki “grup” kavramına açıklık getirildi.

Açıklamada yapılan değişiklikle yeni bir sübvansiyon tipi olarak değeri düşürülmüş para birimlerine ilişkin belirlemeler yapıldığı ifade edildi. Kur farkından dolayı ortaya çıkan sübvansiyon tanımlanmıştır denildi. Buna göre, bir soruşturma veya gözden geçirme sürecinde reel efektif döviz kuru (real effective Exchange rate - REER) ile denkleştirilmiş reel efektif döviz kuru (equilibrium REER) arasında fark varsa o para biriminin değeri düşürülmüş olduğuna kanaat getirilebilecek.


Real Effective Exchange rate – Equilibrium Exchange rate = >0

Bu duruma herhangi bir devlet müdahalesinin sebep olup olmadığı da incelenecek. Yapılacak incelemede normal durumlarda, bağımsız bir merkez bankasının veya parasal otoritenin para ve ilgili kredi politikaları kapsam dışı bırakılacak. Ancak devletin döviz kurunu değiştirebilecek müdahalelerdeki şeffaflık derecesi incelenecek.


Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler