ABD’den Türkiye’ye Muafiyet

Son Güncellenme Tarihi: 30.01.2018 |

ABD’den Türkiye’ye Muafiyet

ABD’den Türkiye’ye Muafiyet
ABD, geçtiğimiz hafta Çinli firmalar aleyhine getirilen anti-damping uygulamasında 30 ülke için sınırlı muafiyet getirdi. Türkiye, muafiyet verilen ülkeler arasında yer alıyor.

Türkiye ABD yönetimi tarafından geçtiğimiz hafta Çinli güneş elektriği ekipmanları üreticileri aleyhine başlatılan anti-damping uygulamalarından sınırlı ölçüde muaf tutuldu. Muafiyet sağlanan ülkeler arasında Hindistan, Brezilya ve Güney Amerika da dikkat çekiyor.

Türkiye muafiyet verilen ülkeler arasında!
ABD’nin resmi gazetesinde yayınlanan Başkanlık Kararı’nda Türkiye düzenlemeden muaf tutulacak olan, gelişmekte olan ülkelerin yer aldığı Annex I ülkeleri arasında yer aldı.

Son düzenlemeye göre verilen muafiyet, her ülkeye ABD’nin yıllık kristalin solar panel ithalatının yüzde 3’ü kadar hak tanıyacak. Listede yer alan 30 ülkenin tamamından gerçekleşecek ithalat ise toplam ithalatın yüzde 9’u ile sınırlı olacak.

ABD’den anti damping hamlesi
Geçtiğimiz hafta ABD’de yayınlanan bir Başkanlık kararı ile Çinli firmaların güneş hücresi ve paneli ihracatlarını hedef alan anti-damping vergileri uygulamaya girmişti. Alınan karar kapsamında 2018 yılında yüzde 30 ile başlayacak vergiler, ikinci yıl yüzde 25, üçüncü yıl yüzde 20, dördüncü yıl ise yüzde 15 oranında uygulanacak.

Çinli güneş enerjisi paneli devi Trina Solar, ABD’nin ithal güneş panellerine gümrük vergisi uygulama kararına tepki göstermişti. Firma yaptığı açıklamada kararın ABD güneş enerjisi sektörünün sağlıklı ve dengeli gelişimine ve küresel ticarete zarar verdiğini açıklamıştı.

Kaynak: https://www.gidahatti.com/abdden-turkiyeye-muafiyet-94749/
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler