AB’de Kripto Paralar ile Ticarete Önlem Arayışı

Son Güncellenme Tarihi: 2.02.2018 |

AB’de Kripto Paralar ile Ticarete Önlem Arayışı

AB’de Kripto Paralar ile Ticarete Önlem Arayışı
Yaz ve kış saati uygulamalarının kaldırılması için toplanan 70 bin imzalı dilekçe ile AB’nin kapısını çalan Finlandiya, kripto paralar ile ticarete de kısıtlama getirecek yeni mevzuat hazırlıyor.

Finli AB Bakanları, ülkede yaz ve kış saati uygulamalarının kaldırılması için başlatılan imza kampanyası sonrasında toplanan 70 bin adet imza ile birlikte, AB genelinde yaz ve kış saati uygulamalarına son verilmesi için lobi faaliyeti yürütecek.

AB üyesi devletlerin ortak kararı gerekiyor
Finlandiya’nın AB’deki temsilcileri, bu kapsamda, üye devletlerin yılda iki kez değişen saat uygulaması hakkındaki pozisyonlarıyla ilgili bir komisyon anketi hazırlanması fikrini hayata geçirmeye çalışacak.

Avrupa Birliği direktifleri gereği, yaz ve kış saati uygulamalarının durdurulabilmesi için 28 üye ülkenin ortak karar alması gerekiyor.

Kripto para birimleri ile ticarete kısıtlama kararı
Finlandiya’da bir adım da, son dönemin tartışmalı gündem maddelerinden kripto paralar konusunda atılıyor.

Finlandiya Maliye Bakanlığı, kripto para birimi ile ticaret imkânı sunan finansal hizmet sağlayıcıların, diğer para işlemlerini düzenleyen ulusal düzenlemelere tabi olacağı bir mevzuat hazırlığına başladı.

Söz konusu düzenleme hayata geçtiğinde, bankalar ve sigorta şirketleri, tüm kripto para birimleri ile ilgili işlemlerini beyan etmekle sorumlu olacak. Kripto paralar ile ticaret de, ülkede kara para aklamayı ve organize suç faaliyetlerini önlemeye çalışan kurallara dahil edilmiş olacak.

Finlandiya’da gündeme gelen bu yasal düzenleme, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi tarafından Aralık ayında konu ile ilgili alınan değişikliklere dayanıyor. AB yetkilileri, vergi kaçakçılığı ve diğer suçlara karşı savaşta ısrarcı oldukları açıklaması yapmışlardı.

Kaynak: https://www.gidahatti.com/abde-kripto-paralar-ile-ticarete-onlem-arayisi-95095/
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler