ABD'ye İhracat, ABD’nin AB’ye Uygulayacağı Ek Gümrük Vergi Listesi

Son Güncellenme Tarihi: 15.10.2019 |

Uludağ İhracatçı Birlikleri tarafından ABD'ye ihracat hakkında bir yazı paylaşıldı.

ABD'ye İhracat, ABD’nin AB’ye Uygulayacağı Ek Gümrük Vergi Listesi
Uludağ İhracatçı Birlikleri tarafından ABD'ye İhracat hakkında bir yazı paylaşıldı. 


İlgili yazıda, "Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan 10.10.2019 tarih ve 2396 sayılı yazıda; T.C. Ticaret Bakanlığının yazısına atfen; Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Tahkim Heyeti’nin, Avrupa Birliği (AB) tarafından Airbus’a verilen sübvansiyonlar sebebi ile ABD’nin yıllık bazda yaklaşık 7,5 milyar dolar zarar gördüğüne hükmettiği, kararın nihai olduğu ve temyiz konusu olmadığı, DTÖ bulgularına göre, verilen sübvansiyonların Boeing firmasının sivil havacılık taşıtlarının satışlarına zarar verdiği ve Boeing’in geniş gövdeli araçlarının AB, Avustralya, Çin, G.Kore, Singapur ve Birleşik Arap Emirlikleri ülkelerine ihracat yapmasını engellediği ifade edilmekte. 

Yazının devamında, Vaşington Ticaret Müşavirliğimizden alınan bildirime atfen; ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer tarafından yapılan açıklamada; Avrupa’nın, yıllardır ABD hava ve uzay sanayisine ve çalışanlarına ağır şekilde zarar veren Airbus'a büyük destekler sağladığı, 15 yıl süren davadan sonra, DTÖ’nün AB’nin yasadışı sübvansiyonlarına cevap olarak ABD’nin karşı tedbirler alma hakkına sahip olduğunu belirttiği, ABD tarafından 18 Ekim 2019 tarihinden başlayarak belirli ürünlere ilave vergi uygulanacağı, bu konuda Amerika’nın işgücüne fayda sağlayacak şekilde çözümlenmesi amacıyla AB ile de müzakerelere başlanmasının beklendiği belirtilmekte.

Bu kapsamda, ABD Ticaret Temsilciği tarafından “haksız” teşvikler verdiği ifade edilen AB ülkelerine karşı;
* Sivil hava taşıtları için yüzde 10;
* Tekstil ve hazır giyim ürünleri, el aletleri, basılı ürün, dondurulmuş et ürünü, zeytin ve zeytin ürünleri, likör, peynir, yoğurt, çeşitli meyveler ve meyve suları, tereyağı, deniz ürünleri, elektromekanik aletler, domuz ürünleri, sebze suları vb. ürünlerde yü<de 25 olmak üzere toplamda 15 farklı başlık altında uygulanacak ilave tarifeleri içerir liste ekte yer almakta.

Öte yandan AB’ye karşı diğer ek vergi tehditlerinin de gündemde olduğu, ABD Başkanı Donald Trump’ın Avrupa menşeli arabalara ve araba parçalarına ek vergi getirip getirmeme konusundaki kararını 13 Kasım 2019’a kadar vermesinin beklendiği ve AB’li liderlerin bir ticaret savaşından kaçınma yönünde Trump’a çağrıda bulundukları bildirilmektedir. Söz konusu kararın 4 milyar dolar değerinde
ABD ihracatına da dolaylı etkisi olabileceği bildirilmekte.

Ek için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler