AB’nin Sınırda Karbon Düzenlemesi Uygulamasına Çin’den Tepki Geldi

Son Güncellenme Tarihi: 29.07.2021 |

Çin, AB'nin planladığı sınırda karbon düzenlemesinin ticaret ilkelerini ihlal ettiğini açıkladı.

AB’nin Sınırda Karbon Düzenlemesi Uygulamasına Çin’den Tepki Geldi

Reuters’ın haberinde, Çin’in yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin dünyanın ilk karbon sınır vergisini uygulama planının, iklim sorunlarını uluslararası ilkeleri ihlal ederek ticarete genişleteceğini ve ekonomik büyüme beklentilerine zarar vereceğini söyledi.

Avrupa Komisyonu bu ay, 2026'dan itibaren kirletici mallara bir Sınırda Karbon Düzenlemesi (SKD) veya karbondioksit (CO2) tarifesi uygulama planlarını ana hatlarıyla açıkladı ve bu, Avrupa Birliği'ne ithalat yapan bazı şirketleri karbon yoğun ürünlerde sınırda karbon maliyetleri ödemeye zorladı.

Ekoloji ve Çevre Bakanlığı sözcüsü Liu Youbin, "SKD esasen iklim değişikliği sorununu ticaret sektörüne genişletmek için tek taraflı bir önlemdir. DTÖ ilkelerini ihlal ederek, küresel topluluğa karşılıklı güveni ve ekonomik büyüme beklentilerini ciddi şekilde baltalayacaktır." dedi. Liu Youbin Çin'in, her ülkenin iklim değişikliğine tepkisinin ekonomik kalkınma düzeyini hesaba katması gerektiği konusundaki tutumunu yineledi ve CO2 tarifesinin ülkelerin sorunu çözme istekliliğine ve kabiliyetine ciddi şekilde zarar vereceğini söyledi.
Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler