Almanya'nın Türkiye İhracatında Bir Değişiklik Yok

Son Güncellenme Tarihi: 4.08.2016 |

Almanya'nın Türkiye İhracatında Bir Değişiklik Yok

Almanya'nın Türkiye İhracatında Bir Değişiklik Yok

Bakanlık sözcüsü çarşamba günü yaptığı açıklamada, devletin Alman şirketlerinin Türkiye ihracatına yönelik devlet güvencesine bir etkisi olmadığını belirterek, 'şu sıralar herhangi bir değişiklik bulunmuyor' şeklinde konuştu.

Sözcü, Alman şirketlerinin ihracatlarına sigorta güvencesi sağlayan Hermes İhracat Kredisi Sigorta Kurumu'nun, OECD ülke risk sınıflandırmasına göre fiyat belirlediğini ve siyasi bir araç olmadığına dikkat çekti.

Bakanlık açıklamasında, OECD'nin 0'ın en iyi ve 7'nin en kötü olarak kabul edildiği sekiz dereceli bir sınıflandırmada Türkiye'nin 4 ile değerlendirildiği belirtildi. Ancak ülkelerin risk durumu düzenli olarak denetlenmeye devam ediyor.

Federal Ekonomi Bakanlığı'nın açıklamasına göre, Türkiye ile Almanya arasındaki siyasi sorunların ekonomik ilişkileri bozup bozmayacağı ise net değil. Türkiye ile Almanya'nın sıkı siyasi ve ekonomik ilişkileri bulunuyor. Bakanlık sözcüsü, 'Aktüel gelişmelerin uzun vadede ticari ilişkiler üzerinde bir etkisi olup olmayacağı ya da nasıl olacağı şu sıralar öngörülebilir değil' dedi.

Türkiye'deki saldırılar sonrası güvenlik kaygıları nedeniyle bir süredir turizm rezervasyonlarında azalma olduğu belirtildi. Bakanlık açıklamasında ayrıca hukuk devleti ilkesinin birçok yatırımcı ve ticaret ortağının Türkiye yatırımları için bir temel olduğuna dikkat çekildi.

Türkiye'de 6 binin üzerinde Alman şirketi faaliyet gösteriyor. Türkiye yaklaşık 37 milyar euroluk ticaret hacmiyle Almanya'nın dünya genelindeki en önemli 20 ticaret partneri arasında sayılıyor. Kredi derecelendirme kurumu S&P, Pazartesi günü Türkiye'yi 'yüksek riskli ülke' olarak sınıflandırmıştı.

Kaynak: Deutsche Welle 

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler