Amerika Türk Zeytinyağını Sevdi

Son Güncellenme Tarihi: 29.07.2016 |

Amerika Türk Zeytinyağını Sevdi

Amerika Türk Zeytinyağını Sevdi

Türk zeytini ve zeytinyağı, ABD'de düzenlenen New York Fancy Food Fuarı'nda tanıtıldı. 

Ege İhracatçı Birlikleri'nden yapılan açıklamaya göre, Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) Türk zeytin ve zeytinyağının ABD'deki pazar payını artırmak için dünyanın en büyük gıda fuarları arasında yer alan ve bu yıl 62'ncisi düzenlenen New York Fancy Food Fuarı'na katıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er, Türk zeytini ve zeytinyağının tanıtımı için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. 

Bu kapsamda ABD'deki fuara katıldıklarını aktaran Er, Türk zeytin ve zeytinyağının fuarda beğeniyle karşılandığını ve Amerikan firmalarının ilgi gösterdiğini kaydetti. 

Fiyat sorununun çözülmesi durumunda ABD'deki yüksek talebi karşılayabileceklerini bildiren Er, şunları kaydetti:

"Dünyanın en büyük zeytinyağı ithalatçısı olan ABD gelecek için de çok önemli bir pazar. ABD bizim ana hedef pazarlarımızdan ve en önemlilerindendir. Amacımız ABD'ye olan Türk zeytin ve zeytinyağı ihracatını artırmak ve bu pazarda yerimizi sağlamlaştırmaktır. Amerika Birleşik Devletleri'nde Türk zeytinyağları uzun süredir tanındığını biliyoruz, bunu bir fırsat olarak görerek Türk zeytin ve zeytinyağındaki fiyatları dünyaya göre eşit bir hale getirebilirsek bu pazarda önemli bir yere sahip olabileceğimize inanıyorum. Ayrıca süreklilik de Amerika pazarı için oldukça önemli. Bu sürekliliği sağlayabilirsek alıcıların güvenini kazanmanın mümkün olacağını ve bu durumun ihracatımızı olumlu etkileyeceğini düşünüyorum."

Amerikalıların spesifik ürünlere de ilgi duyduğunu belirten Davut Er, sektörün zor bir dönemden geçtiğini Ekonomi Bakanlığı'nın desteğiyle ABD pazarına daha fazla bir ihracat yapılabileceğini aktardı. 

Bu arada, ZZTK standını, Türkiye'nin New York Başkonsolosu Ertan Yalçın ve Ticaret Ataşesi Özgür Çelikel ziyaret ederek Er'den sektöre ilişkin bilgi aldı.

Kaynak: İhracat dergisi

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler