"Anlaşmayı Geçir Yatırıma Gelelim"

Son Güncellenme Tarihi: 20.10.2016 |

"Anlaşmayı Geçir Yatırıma Gelelim"

"Anlaşmayı Geçir Yatırıma Gelelim"

Kosova ile 2013’te imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın Kosova hükümetince henüz onaylanmadığına dikkat çeken Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bu sorunun çözülmesini beklediklerini söyledi. Zeybekci, “Anlaşma onaylanırsa Türk iş dünyası temsilcileri Kosova’da üretmek konusunda daha da istekli olacak” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Kosova Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanı Hykmete Bajrami, İstanbul'da düzenlenen 'Türkiye - Kosova İş ve Yatırım Forumu'na katıldı. Toplantının ardından DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, Bajrami'ye hediye takdim etti. Toplantıda; DEİK ile Kosova Yatırım ve İşletmeleri Destekleme Ajansı ve DEİK ile Kosova Türkiye Ticaret Odası arasında iyi niyet anlaşması da imzalandı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Kosova Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanı Hykmete Bajrami, Istanbul'da düzenlenen 'Türkiye - Kosova İş ve Yatırım Forumu'na katıldı. Toplantının ardından DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, Bajrami'ye hediye takdim etti. Toplantıda; DEİK ile Kosova Yatırım ve İşletmeleri Destekleme Ajansı ve DEİK ile Kosova Türkiye Ticaret Odası arasında iyi niyet anlaşması da imzalandı.

DEİK tarafından gerçekleştirilen Türkiye-Kosova İş ve Yatırım Forumu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Kosova Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanı Hykmete Bajrami'nin katılımları ile DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan'ın ev sahipliğinde İstanbul'da yapıldı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kosova ile 2013'te Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalandığının hatırlatarak, STA'nın onaylanmasıyla Türk iş dünyası temsilcilerinin Kosova'da üretime daha da istekli olacaklarını söyledi.

100 MİLYON $'A STA İLE ULAŞILIR

Türkiye'ye sıfır gümrük vergisi ile ihracat yapılmasının önemine değinen Zeybekci, Türkiye'nin dünyanın birçok ülkesinde yatırımları ile adından söz ettirdiğine de dikkat çekti. Bakan Zeybekci, “Rusya'da 70 milyar dolarlık müteahhitlik projesini Türk firmaları yapıyor. Mısır'da 6 milyar dolara yakın Türk yatırımı bulunuyor. Etiyopya'da ise 3 milyar doların üzerinde Türk yatırımı mevcut” dedi. Kosova ile Türkiye arasında imzalanan STA'nın onaylanmasını beklediklerini belirten Zeybekci, bu sayede Kosova'nın Türkiye'ye ihracatının da kısa zamanda 8 milyon dolardan 100 milyon dolara çıkmasını arzu ettiklerini söyledi.

705 TÜRK ŞİRKET VAR

Kosova Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanı Bajrami, Kosova'nın Türkiye ile ilişkilerini güçlendirmek istediklerini vurguladı. Bajrami, farklı sanayi sektörlerinde işbirliğini geliştirmek isteyen Kosova'da hâlihazırda 705 aktif Türk şirketinin varlık gösterdiğini kaydetti. Bajrami, Türkiye'nin Kosova'dan ithalatının 2015 yılında 250 milyon avroya ulaştığını, bu seviyenin memnuniyet verici olduğunu da söyledi.

YATIRIMA ÇAĞIRDI

Kosova'da ithalatı serbestleştirdiklerini de vurgulayan Bajrami, “Kosova'da üretilmeyen hammadde ve makine alımı yapıyoruz. Türkiye'den girişimleri büyük memnuniyetle karşılarız. Altyapı, tarım, sanayi bölge yatırımlarına ihtiyaç duyuyoruz. Türk yatırımcıları inşaat, sağlık ve bankacılıkta yatırım için Kosova'ya davet ediyorum” dedi.

GÜMRÜKTE SIKINTI VAR

DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, Kosova ile Türkiye'nin ilişkilerinin daha sıkı olmasını arzu ettiklerini söyledi. Şirketlerin daha fazla gümrük vergisi ödemesine sebep bir takım teknik sorunların da çözümü gerektiğini belirten Vardan, böylece Kosova ile iş hacminin artacağını söyledi.

Kaynak: yenisafak.com

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler