Antep Fıstığının "Dahilde İşleme Rejimi" Kapsamına Alınması İçin Ekonomi Bakanlığına Müracaat Edilecek

Son Güncellenme Tarihi: 29.01.2018 |

Antep Fıstığının "Dahilde İşleme Rejimi" Kapsamına Alınması İçin Ekonomi Bakanlığına Müracaat Edilecek

Antep Fıstığının "Dahilde İşleme Rejimi" Kapsamına Alınması İçin Ekonomi Bakanlığına Müracaat Edilecek
Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçı Birliği, Antep fıstığının, yurt içi hasat dönemi dışında sınırlı süre aralığında ve iç piyasa fiyatlarının olağanüstü yükseldiği dönemlerde "Dahilde İşleme Rejimi" kapsamına alınmasını için Ekonomi Bakanlığına müracaat edecek.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliklerinden (GAİB) yapılan yazılı açıklamaya göre, Abdulkadir Çıkmaz başkanlığında toplanan Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve Mamulleri İhracatçıları Yönetim Kurulu, sektördeki gelişmeler ve ihracatta alınan mesafeyi değerlendirdi.

Çıkmaz, Antep fıstığının uluslararası piyasalarda daha geniş bir kitleye ulaşması için farklı projelere imza attıklarını belirtti.

Hem kuruyemiş olarak tüketilen hem de tatlılar ve çikolata sanayisi için olmazsa olmazların başında gelen Antep fıstığının Türkiye için önemli bir ürün olduğunu ifade eden Çıkmaz, bu kadar değerli bir ürünün daha geniş kitlelere ulaştırılması için dahilde işleme rejimi kapsamında değerlendirilmesini istediklerini vurguladı.

Çıkmaz, son zamanlarda özellikle stokçuların depolayarak oluşturdukları spekülasyonlar sonucunda Antep fıstığı fiyatlarının anormal düzeyde arttığına dikkati çekerek, yüksek fiyatların ihracatçının yurt dışı pazarlarda rekabet gücünü de kırdığını anlattı.

Bu sorunun önlenmesi için Ekonomi Bakanlığının Antep fıstığını "Dahilde İşleme Rejimi" kapsamına alması gerektiğini kaydeden Çıkmaz, bu konuda bakanlığa müracat edeceklerini bildirdi.

Çıkmaz, ihraç kaydıyla ithal edilecek fıstığın işlendikten sonra farklı ülkelere ihraç edileceğini ve küresel pazarlardaki bu ürünle ilgili rekabet gücünün artacağını belirterek, mevcut müşterilerin yıl genelinde düzenli arz yapabilen satıcı aradığına, Türk ihracatçıların ise ürünün hasat miktarına ve iç piyasa fiyatlarına bağlı olarak gelen talepleri karşılamakta dönem dönem yetersiz kaldıklarına işaret etti.

Yurt içi hasat dönemi dışında ve sınırlı bir süre aralığında izin verilecek şekilde yurt dışından temin edilecek ürünü işledikten sonra ihraç etmek istediklerini, bunun için de destek beklediklerini aktaran Çıkmaz, 2014 yılında ülke genelinde 42 milyon dolar olan Antep fıstığı ihracatının 2016 yılında 97 milyon dolar, 2017 yılında ise 72 milyon dolar gerçekleştiğini, yıldan yıla ihracatta çok büyük dalgalanmalar yaşandığını, bu sorunun çözülmesi halinde ihracat açısından daha iyi bir performans ortaya koyabileceklerini vurguladı.

Kuru meyvede 2017 ihracat rakamı 192 milyon 990 bin dolar

Birliğin 2017 ihracatı ve 2018 hedeflerine de değinen Çıkmaz, geçen yıl 192 milyon 990 bin dolarlık ihracat yaptıklarını belirterek, bu seneki hedeflerinin ise 300 milyon dolar olduğunu dile getirdi.

İhracatta kuru kayısının yüzde 43,3 pay ve 83 milyon 643 bin dolarla ilk sırada yer aldığını, bu ürünü yüzde 22 pay ve 42 milyon 427 bin dolarla Antep fıstığının izlediğini ifade eden Çıkmaz, ihracatın kalan kısmını da diğer ürünlerin karşıladığını kaydetti.

Çıkmaz, ihracatın hemen hemen yarısını Avrupa ülkelerine gerçekleştirdiklerine işaret ederek şöyle devam etti:

"Avrupa Birliği ülkeleri ihracatımızın yüzde 45,8’ini karşılıyor. Bu bölgeye geçen yıl 88 milyon 334 bin dolarlık ihracat yaptık. Avrupa’yı yüzde 16,3 pay ve 31 milyon 631 bin dolarla Ortadoğu ülkeleri karşıladı. Kalan ihracatı da diğer bölgelere yaptık. Ülke bazında Almanya en fazla ihracat yaptığımız ülke olarak dikkati çekti. Bu ülkeye geçen yıl 31 milyon 429 bin dolarlık ihracat yaptık. Almanya’yı 20 milyon 213 bin dolarla Amerika ve 19 milyon 926 bin dolarla da İtalya izledi."

Kaynak: AA
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler