Antrepo Beyannamesine İlişkin Usulsüzlük Cezasının Tatbiki

Son Güncellenme Tarihi: 13.10.2021 |

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü, İGMD’ye muhatap, “Antrepo Beyannamesine İlişkin Usulsüzlük Cezasının Tatbiki” hakkında bir yazı yayımladı.

Antrepo Beyannamesine İlişkin Usulsüzlük Cezasının Tatbiki

Gümrükler Genel Müdürlüğü, İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği’nin (İGMD), 28.12.2020 tarihli, “Küşat Hakkının Kullanımı ve 241. Ceza İşlemi" konulu yazısına cevabi yazı yayımladı.

Yazıda, İGMD’nin söz konusu yazısında özetle, antrepo beyannamesi verilmesinden sonra tespit edilen eksiklik ve fazlalıkların olması durumunda gümrük İdarelerince Gümrük Kanununun 241/1 nci maddesinde öngörülen usulsüzlük cezasının beyannamede yer alan kalemler bazında mı yoksa beyannameye mi uygulanması gerektiği hususuyla ilgili olarak daha önce verilmiş olan dilekçeye cevap verildiği belirtildi.

Konuyla ilgili olarak Gümrük Yönetmeliği Ek-82’nin 7 nci maddesinde "Ceza gerektiren başkaca bir durum bulunmaması kaydıyla, Gümrük Beyannamesinin Ek-14'e uygun olarak doldurulmaması” ifadesi yer aldığı iletildi.

Söz konusu madde metninde beyanın Ek-14'e uygun olmasından değil, beyannamenin Ek-14'e uygun olarak doldurulmamasından bahsedildiği ve tanzim edilen beyannamelerde Ek-14'e uyumsuzluğun bir ya da birden fazla hususta olabileceği hususu göz önüne alındığında usulsüzlük cezasının tatbiki açısından her bir beyanı esas almak yerine bahsi geçen maddede belirtildiği üzere beyannamenin kendisinin esas alınması gerektiği bildirildi.

İlgili "Küşat Kullanımı ve 241. Cezai İşlem" haberimiz için tıklayınız
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler