Arkas Line, Krize Rağmen Pazar Payını Arttırdı

Son Güncellenme Tarihi: 24.10.2016 |

Arkas Line, Krize Rağmen Pazar Payını Arttırdı

Arkas Line, Krize Rağmen Pazar Payını Arttırdı

Dünya konteyner piyasasındaki inişli çıkışlı pazar verilerine rağmen, Türkiye'nin en önemli markası olan Arkas Line, istikrarlı büyümesine devam ediyor.

Konteyner pazarındaki istikrarsızlık, büyük operatörlerin birleşmeleri ve Hanjin gibi dünyanın en büyük sekizinci konteyner operatörünün Ağustos ayında moratoryum ilan etmesine rağmen, Türkiye'nin iki oyuncusundan biri olan Arkas Line, pazarda emin adımlarla ilerliyor.

2016 yılının ilk çeyreğinde yüzde 0,3 pazar payı olan Arkas Line, 2016'nın son çeyreğine girerken pazar payını yüzde 25 artırarak, yüzde 0,4'e çıkardı.

Deniz Haber Ajansı'nın edindiği bilgiye göre, 12 bin 139 TEU taşıma kapasitesine sahip 6 adet time charter gemi ve 74 bin 792 TEU taşıma kapasitesine sahip mülkiyetindeki 46 adet gemiyle dünya konteyner operatörleri listesinde 24'ncü sırada bulunan Arkas Line, toplam 86 bin 931 TEU taşıma kapasitesine sahip 52 gemiyle pazarda önemli bir oyuncu olarak istikrarlı büyümesine devam ediyor.

Arkas Holding'in 2014 yılında Çin'in Zhejiang Ouhua Tersanesi'ne sipariş ettiği ve 2017 yılı içinde filosuna katacağı 2500 TEU taşıma kapasitesine sahip yeni nesil 4 konteyner gemisiyle filo kapasitesini artırırken, piyasa koşullarını fırsata çevirmesi halinde, 120 bin TEU taşıma kapasitesine ulaşarak, ilk 20 operatör arasına girmesi bekleniyor.

Özellikle bölge pazarında güçlü bir tabanı olan Arkas Line'nın rekabet koşullarına rahatlıkla karşılık vermesi, ikinci el gemi varlıklarının ciddi oranda düşmesi, istikrarlı büyüyen Arkas Line için yeni yatırım kapısını açacak gibi görünüyor.

Kaynak: Recep CANPOLAT / Deniz Haber Ajansı

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler