Askıya Alınmış Eşya Listesi Temdit Başvurusu Yapılabiliyor

Son Güncellenme Tarihi: 24.09.2020 |

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği “Temdit Duyurusu” hakkında bir duyuru yayınladı.

Askıya Alınmış Eşya Listesi Temdit Başvurusu Yapılabiliyor
Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği “Temdit Duyurusu” hakkında bir duyuru yayınladı.


Duyuruda, Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü'nden alınan yazıya atıfla, sanayicinin ihtiyaç duyduğu hammadde ve yarı mamul niteliğindeki sanayi ürünlerine ilişkin her yıl 1 Ocak ve 1 Temmuz tarihlerinde yürürlüğe girecek şekilde yapılan, üretimi olmayan ürünlerde askıya alma, üretim tüketimi karşılamayan ürünlerde ise tarife kontenjanı başvurularının, Türkiye temsilcilerinin de yer aldığı bir toplantıda Avrupa Komisyonu tarafından müzakere edilerek karara bağlandığı bildirildi.


Bu kapsamda, gümrük vergisi askıya alınmış olan eşya listesinde, AB ithalat değeri 15.000 avro'nun altına düştüğü için Komisyon tarafından 2021 Ocak döneminde listeden çıkartılması kabul edilen eşyaların kırmızı ile renklendirildiği ifade edildi.

Hali hazırda AB ithalat değeri 15.000 avro'nun üstünde olan ve 5 yıl uzatılan ürünler ile 1 veya 2 yıl daha uzatılacak olan ürünlerin de listede yer aldığı belirtildi.

Listede sunulan ve daha sonraki dönemlerde de askıya alma sisteminde yer alması istenen ürünlere ilişkin olarak Ticaret Bakanlığına temdit (uzatma) başvurusunda bulunulması gerektiği bildirildi.


Başvurulara ilişkin bilgi, tarih ve formlara Ticaret Bakanlığının internet sitesinden ulaşılabiliyor.

Eşya listesine ulaşmak için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler