Avrupa Komisyonu AB Çapında Plastik Stratejisini Benimsiyor

Son Güncellenme Tarihi: 19.01.2018 |

Avrupa Komisyonu AB Çapında Plastik Stratejisini Benimsiyor

Avrupa Komisyonu AB Çapında Plastik Stratejisini Benimsiyor
Avrupa Komisyonu, plastik kirliliğiyle mücadele ve daha döngüsel bir ekonomiye doğru ilerleme üzerinde yoğunlaşan AB çapında bir stratejiyi kabul etti. Avrupa Komisyonu stratejinin büyümeyi ve yenilikçiliği geliştirmeye ve aynı zamanda çevreyi korumaya yönelik olduğunu belirtti.

Avrupa Komisyonu, AB'de üretilen 25 milyon mt plastiğin sadece yüzde 30’unun geri dönüşümünün yapılabildiğini açıkladı.

Yeni strateji, AB'deki tüm plastik ambalajların 2030 yılına kadar geri dönüştürülebilir hale getirilmesini ve tek kullanımlık plastiklerin azaltılmasını hedeflemektedir. Yeni stratejide mikro plastiklerin kullanımı da sınırlı olacak.

Yeni strateji, geri dönüşümün karlı hale getirilmesinin yanı sıra geri dönüşümlü plastiklerin talebini de artıracaktır. Strateji, aynı zamanda, standartlaştırılmış bir sistemin geliştirilmesi ile toplama ve ayıklama sistemlerini iyileştirmeyi amaçlıyor.

Endüstri kuruluşu PlasticsEurope yeni stratejiyi memnuniyetle karşılayarak, stratejinin döngüsel ve kaynak bakımından verimli bir Avrupa için ortak bir vizyon oluşturulmasını, plastiklerin çevreye sızmasını önlemeye yönelik eylemlerin teşvik edilmesini, geri dönüşümün ve yeniden kullanımın arttırılmasını ve yeniliğin artırılmasını desteklediğini ifade etti.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler