Avrupa'da Kullanılacak 6 Yapraklı TIR Karnesi Ücreti 100 TL Oluyor

Son Güncellenme Tarihi: 30.12.2019 |

TOBB yeni bir TIR Karnesi modeli geliştirdiğini duyurdu.

Avrupa'da Kullanılacak 6 Yapraklı TIR Karnesi Ücreti 100 TL Oluyor
TOBB yeni bir TIR Karnesi modeli geliştirdiğini duyurdu.


Duyuruda, Avrupa kıtasında bulunan ülkelerle sınırlı bir coğrafi bölgede taşımalarda TIR Karnesi ( TUR-AB 6 yapraklı) son kullanıcı fiyatı yaklaşık 100,00 TL (16.50 CHF) olacağı bilgisi paylaşıldı.

TUR-AB TIR Karneleri aşağıda belirtilen kurallar çerçevesinde, 2020 yılı Ocak ayı ilk yarısı içerisinde taşımacı firmalarının kullanımına sunulacak.

Duyuruya göre, ”a) TUR-AB 6 yapraklı TIR Karnesi, TIR Sistemine, Kuruluş ve o ülkenin Gümrük Makamları tarafından usulüne uygun olarak kabul edilmiş taşıma şirketlerine; yalnızca aşağıda belirtilen sınırlı coğrafi bölgede gerçekleştirilen taşıma işlemleri için düzenlenebilir;

• Ülkemizden- Avrupa Birliği, EFTA ve Balkan ülkelerine,
• Avrupa Birliği, EFTA ve Balkan ülkelerinden - ülkemize,

yönelik taşımalarda kullanılabilecektir. Karnelerin üzerine uygulanacak kaşe örneği aşağıda sunulmaktadır.

b) Her bir “TUR-AB 6 yapraklı TIR Karnesinin” elektronik ön beyan işlemleri için Karne Hamili Portalı (TIREPD) kullanılması zorunlu olacaktır. TIREPD beyanı olmaksızın taşıma işlemi gerçekleştirilmesi mümkün olmayacaktır.

c) Her bir "TUR-AB 6 yapraklı TIR Karnesinin" iadesini müteakip, taşımanın yukarıda (a) bendinde belirtilen coğrafi sınırlar çerçevesinde yapılıp yapılmadığı sıkı bir biçimde kontrol edilecektir.”
Etiketler
TIR Karnesi TOBB
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Lojistik Haberleri