Avrupa’da Yeni Otomobil Satışı Azalmaya Devam Ediyor

Son Güncellenme Tarihi: 18.09.2020 |

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) Temmuz ve Ağustos aylarına ilişkin sektör verilerini açıkladı.

Avrupa’da Yeni Otomobil Satışı Azalmaya Devam Ediyor
Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) Temmuz ve Ağustos aylarına ilişkin sektör verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre Avrupa genelinde yeni otomobil satışları Temmuz ve Ağustos aylarında da azalmaya devam etti.

Bununla birlikte satışlarda yaşanan bu düşüşün, önceki aylardaki kadar sert olmadığı ifade edildi. Söz konusu veriler Avrupa otomobil sektöründe yavaş da olsa bir iyileşme göstergesi olarak yorumlandı.


Avrupa’da otomobil satışları Ağustosta yüzde 17.6 azaldı

Avrupa Birliği, EFTA ülkeleri ve İngiltere’yi kapsayan verilere göre, Temmuz ayında yeni otomobil satışları yıllık bazda yüzde 3.7 azalarak 1milyon 281 bin740 adette kaldı. Ağustos ayında ise, otomobil satışları Kıbrıs hariç olmak üzere yine tüm Avrupa ülkelerinde azaldı. Yıllık bazdaki kayıp yüzde 17.6 oldu ve Ağustos ayında satışı gerçekleşen yeni otomobil sayısı da 884 bin 394 adette kaldı. İtalya’daki kayıp görece daha az olurken, Almanya ve Fransa’daki satışlarda sert düşüşler gerçekleştiği gözlemlendi.


Avrupa genelinde yeni otomobil satışları daha önce de Haziran ayında yüzde 24.1 ve Mayıs ayında da yüzde 56.8 oranlarında azalmıştı.

Marka bazında bakıldığında ise, Volkswagen firmasının satışlarının Ağustos ayında yüzde 24.2 azaldığı, Renault ve PSA Group firmalarının satışlarında da sırasıyla yüzde 22.8 ve yüzde 19 oranlarında kayıp olduğu bildirildi.


Lüks segmentte BMW firmasının satışları yüzde 6.3 artarken, rakibi olan Daimler firmasının satışlarının ise yüzde 17.4 oranında azaldığı görüldü.

Koronavirüs nedeniyle uygulanan karantina tedbirlerine bağlı olarak otomobil galerileri ve bayilerin büyük çoğunluğunun uzun bir süre kapalı kaldığı Avrupa’da, bu yılın ilk sekiz ayı itibarıyla yeni otomobil satışlarında yaklaşık üçte bir oranında bir kayıp yaşandığı belirtildi.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler