Azerbaycan Bazı Ürünlerin Ithalatı Için Yeni Gümrük Vergileri Belirledi

Son Güncellenme Tarihi: 8.10.2016 |

Azerbaycan Bazı Ürünlerin Ithalatı Için Yeni Gümrük Vergileri Belirledi

Azerbaycan Bazı Ürünlerin Ithalatı Için Yeni Gümrük Vergileri Belirledi

Ekonomi Bakanlığı'ndan alınan habaere göre, Azerbaycan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu, 23.09.2016 tarih ve 367 sayılı "Azerbaycan Cumhuriyeti'ne Ithal Edilen Mallar Için Gümrük Vergilerinin Oranları" konulu Kararıyla, Azerbaycan'a ithal edilen tavuklar (tavuk eti ve sakatatları, taze, sogutulmus veya dondurulmus) ve tavuk yumurtaları, sogan, salatalık, ceviz, fındık, üzüm, elma, armut, ayva, hurma, meyve suları, alkollü içecekler için yeni ve halen uygulananlardan daha yüksek gümrük vergileri belirledi.

Yapılan degisiklige göre; Azerbaycan'a ithal edilen 1 kg. tavuk eti için 1 ABD Doları, 1.000 adet tavuk yumurtası için 100 ABD Doları, 1 kg. sogan için 0,2 ABD Doları, 1 kg. ceviz ve fındık için 1,5 ABD Doları, 1 kg. üzüm için 0,4 ABD Doları, 1 kg. elma (Sirkelik elmalar, yıgın halinde, 16 Eylül'den 15 Aralık'a kadar), armut (Saraplık armut, yıgın halinde, 1 Agustos'tan 31 Aralık'a kadar ), ayva için 0,3 ABD Doları, 1 kg. hurma için 0,3 ABD Doları gümrük vergisi belirlenmistir. Aynı zamanda, meyve sularının ve alkollü içeceklerin 1 litresi için 0,7 ABD Dolarından az olmamakla kaydıyla gümrük vergisi alınacak.

Söz konusu Karar, yayınlandıgı tarihten itibaren 30 gün sonra yürürlüge girecek ve 2 yıl süreyle geçerli olacaktır. Halihazırda, söz konusu ürünlere CIF Bedelin %15'i oranında gümrük vergisi uygulanmakta.


Kaynak: Azerbaycan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu
http://www.cabmin.gov.az/?/az/pressreliz/view/2038/

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Mevzuat Haberleri