Azerbaycan ve Kazakistan Arasındaki Ticaret Hacmi Büyüyor

Son Güncellenme Tarihi: 12.02.2018 |

Azerbaycan ve Kazakistan Arasındaki Ticaret Hacmi Büyüyor

Azerbaycan ve Kazakistan Arasındaki Ticaret Hacmi Büyüyor
Kazakistan ve Azerbaycan arasındaki ekonomik ilişkiler daha da güçleniyor. Son dönemde iki ülke arasındaki ortak projeler ve özel sektör dahilindeki iş ilişkilerinde kayda değer bir artış gözlemlendi.

Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi'nin paylaştığı bilgilere göre, geride bıraktığımız 2017 yılında Kazakistan ve Azerbaycan arasında 142 milyon dolarlık ithalat - ihracat gerçekleştirildi. 2016 yılında ise bu sayı 124 milyon dolar civarında bulunuyordu. Kazakistan'ın Azerbaycan'a olan toplam ihracatı aynı dönemde 108 milyon dolara ulaştı. Büyüme eğiliminin bu yıl da devam etmesi bekleniyor.

Konuyla ilgili olarak konuşan Azerbaycanlı ekonomist Vugar Bayramov, "Giderek artan ticaret hacmine ve fırsatlara dair oldukça iyimser tahminlerimiz bulunuyor. Geçtiğimiz yıl büyümedeki önemli göstergelere rağmen fırsatların daha iyi değerlendirilmesi gerekiyordu düşünüyoruz. Buna rağmen şahsen önümüzdeki yıllarda karşılıklı ticaret hacminin 300 milyon dolara ulaşmasını bekliyorum. 2018 yılının da, ticari ve ekonomik ilişkiler için olumlu bir yıl olacağına eminim." ifadelerini kullandı.

Öte yandan Kazakistan ve Azerbaycan'ın taşımacılık projelerine verdiği özel önem sayesinde, 2017 yılında iki ülke arasındaki yük taşımacılığı oranlarında bir önceki yıla göre yüzde 300'lük bir artış görüldü.

Kaynak: http://qha.com.ua/tr/turk-dunyasi/azerbaycan-ve-kazakistan-arasindaki-ticaret-hacmi-buyuyor/165979/
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler