BAİB İhracatın Yıldızları Ödülleri Sahiplerini Buldu

Son Güncellenme Tarihi: 14.03.2019 |

Batı Akdeniz İhracatçı Birliği (BAİB) "İhracatın Yıldızları 2018" töreni ile Antalya, Burdur ve Ispartalı ihracatçılar ödüllerine kavuştular.

BAİB İhracatın Yıldızları Ödülleri Sahiplerini Buldu
Batı Akdeniz İhracatçı Birliği (BAİB) "İhracatın Yıldızları 2018" töreni ile Antalya, Burdur ve Ispartalı ihracatçılar ödüllerine kavuştular. 


Ödül töreninde Antalya Milletvekilleri Çetin Osman Budak, Aydın Özer, Atay Uslu, Abdurrahman Başkan, Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş ve ihracatçılar katılım gösterdi. 

Serbest Bölge ve Liman İçin Çalışma Yapılıyor
BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Bahar yaptığı konuşmada, bölge ihracatçısının bugün 158 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini ifade ederek, Antalya Limanı ve Antalya Serbest Bölgesi Limanında ihracat koşullarının iyileştirilmesi için çalıştıklarını kaydetti.


Bahar, "BAİB kurulduğunda sadece 3 sektörde ihracat gerçekleştiriyordu, bugün 26 sektörde ihracat yapıyor ve 7 binden fazla üyeye hizmet veriyor. İhracat yapmak çok meşakkatli bir iş. Son dönemde dünyada artan ticaret savaşları, yükselen ticari bariyerler, devletler tarafından uygulamaya konan antidamping önlemleri, vergilerin arttırılması, tarife dışı engellemeler gibi korumacı tutumlar dünya ticaretini olumsuz etkiliyor. Bütün olumsuzluklara rağmen ihracatçılarımızın üstün gayretleri ve birliğimizin çalışmalarıyla başarılı ihracat rakamlarına imza atıyoruz." ifadelerini kullandı. 

İkinci Ayda Artış Yaşandı
Birlik Başkanı Bahar, "2019'a da hızlı başladık. Yılın iki aylık döneminde de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,27 artışla 325 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini belirtti.  


Ülkelere göre ihracat verilerini açıklayan Bahar, "Türkiye'nin 2023 ihracat hedeflerine azami katkıyı sunmak ve bölgemiz ihracatını şaha kaldırabilmek adına çok yönlü bir master plana başlıyoruz. Geçen yıl en fazla ihracat Çin pazarına yapıldı. Ancak Çin pazarında hükümetin çevre koşullarının iyileştirilmesine yönelik aldığı tedbirler bölgemizden yapılan ihracat maden sektörünü olumsuz etkiledi." dedi. 

Bölge ihracatının lokomotif sektörlerinden yaş meyve ve sebzede ise Rusya'ya ihracatı arttırma çalışmaları yapıyoruz. Rusya'ya domates ihracatında sorun yaşamamak için üretim alanlarında domates güvesi hastalığı olan Tuta Absoluta hakkında eğitim ve bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz" ifadelerini kaydetti.

BAİB 
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer İhracat Haberleri