Bakan Pekcan OECD Bakanlar Konseyi Toplantısına Gidiyor

Son Güncellenme Tarihi: 21.05.2019 |

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Bakanlar Konseyi Toplantısı için 22 Mayıs’ta Fransa’nın başkenti Paris’e gidecek

Bakan Pekcan OECD Bakanlar Konseyi Toplantısına Gidiyor
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Bakanlar Konseyi Toplantısı için 22 Mayıs’ta Fransa’nın başkenti Paris’e gidecek.


Bakan Pekcan, “Sürdürülebilir Kalkınma İçin Dijital Dönüşümü Kullanmak: Fırsatlar ve Zorluklar” temalı OECD Bakanlar Konseyi Toplantısı kapsamında, 23 Mayıs tarihinde yapılacak “Dijital Çağda Ticaret Kazanımlarından Yararlanmak ve Ticaret Kazanımlarının Çeşitlendirilmesini Sağlamak” konulu oturuma katılacak. Söz konusu oturumda, dijital teknolojilerin ve sınır ötesi veri akışının maliyetleri azaltması, küresel değer zincirlerine katılımı kolaylaştırması gibi konular ele alınacak.

Kore Ticaret Bakanı ile Görüşülecek
Ticaret Bakanı Pekcan, aralarında Türkiye’nin de yer aldığı Dünya Ticaret Örgütü üyesi bir grup ülkenin öncülüğünde müzakereleri devam eden “Hizmetlerde Ulusal Düzenlemeler”e ilişkin toplantıya katılım sağlayacak. Toplantıda, konuya ilişkin bir Bakanlar Bildirisinin kabul edilmesi planlanıyor. OECD Bakanlar Konseyi marjında Avustralya'nın ev sahipliğinde düzenlenecek olan Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Gayriresmi Bakanlar Toplantısı’na katılacak Pekcan, temasları kapsamında ayrıca Kore Ticaret Bakanı Yoo Myunghee ile görüşecek.


 OECD Bakanlar Konseyi Toplantısı Detayları
İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) bünyesinde her yıl Bakanlar Konseyi Toplantısı (MCM) düzenlenmektedir. Söz konusu toplantının farklı konulardaki oturumlarına 36 üye ülkenin Maliye Bakanları, Ekonomi Bakanları, Dışişleri Bakanları, Ticaret Bakanları, diğer ilgili Bakanlar ve Uluslararası Örgütlerin üst düzey temsilcileri katılım sağlamaktadır. Bu yıl 22-23 Mayıs 2019 tarihlerinde düzenlenecek olan toplantıya Slovakya Cumhuriyeti tarafından başkanlık edilecek ve Kanada ile Kore tarafından eş başkanlık üstlenilecek.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler