Bakan Tüfenkci, 14'üncü Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı'nın Açılışını Yaptı

Son Güncellenme Tarihi: 23.01.2018 |

Bakan Tüfenkci, 14'üncü Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı'nın Açılışını Yaptı

Bakan Tüfenkci, 14'üncü Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı'nın Açılışını Yaptı
Bakan Tüfenkci, Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu ile CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık iş birliğiyle CNR Expo'da düzenlenen 14. Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı'nın açılışına katıldı.

Burada konuşma yapan Tüfenkci, sektör ve sektörün gelişimi açısında fuarın geleceğe olan umutlarını her zaman taze tutma adına önemli görevler üstleneceğini söyledi.

Bakan Tüfenkci, Türkiye'nin terör örgütleri ile mücadele ederken bir yandan da ekonomisini büyüttüğünü kaydederek, bu kapsamda girişimcilere verilen desteklerden bahsetti.Girişimcinin, ihracatçının, yatırımcının önünü açmak için verilen teşviklere değinen Tüfenkci, mobilya ve beyaz eşya sektörüne yönelik başlattıkları KDV indirimi sayesinde yüzde 30'luk büyümeler yaşandığını söyledi. Tüfenkci, "Yurt içinde güçlü olmayan firmaların ihracatta zayıf olduğunu görüyoruz. Onun için yurt içindeki büyümeyi, ticareti önemsiyoruz. Burada güçlenen firmaların ihracatı daha rahat yaptığını, dünyaya daha rahat açıldığını görüyoruz. Onun için de bütün düzenlemelerimize hem vergisel hem de kolaylaştırma anlamında bu perspektifte bakıyoruz." şeklinde konuştu. Bu yüzden Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına önem verdiklerinin altını çizen Tüfenkci, bu konulardaki çalışmaları desteklediklerini bildirdi.Tüfenkci, katma değeri yüksek ürünleri üretilmesinin ihracatının önemine değinerek, mobilya sektörünün bu alanda başarılı olduğunu, ihracat rakamlarını artırdığını anlattı.

"Mobilya sektörü desteklenmeli"

Bakan Tüfenkci, mobilyanın dış ticaret fazlası veren sektörülerin başında geldiğini kaydederek, 20 alt sektörü etkileyen mobilyanın desteklenmesi gerektiğini bildirdi.

Tüfenkci, sözlerini şu şekilde sürdürdü:"Bu yüzden mobilya sektörü Türkiye için önemli ve desteklenmesi gereken sektörlerimizden. Biz özellikle 2018'de hükümet olarak iki şeyi yapıyoruz; Kredi Garanti Fonu'ndaki desteklerimizin büyük bir bölümünü imalat sanayisine, geri kalan önemli bir bölümünü de 15 milyar lira gibi ihracatta destek olarak kullanacağız 2018'de. Böylece hem ihracata dayalı büyümemizi hem de imalat sanayisini güçlendirme adına önemli bir karar aldığımızı, bunun neticesinde de bu noktada 2018'in çok daha verimli geçeceğine inancım tam." Tüfenkci, mobilya sektörünün 2023 hedefinin 10 milyar dolar ihracat olduğuna değinerek, bu konuda çok çalışılması gerektiğini, mobilyacıların çalışacağını ve talep edeceğini, kendilerinin de bu talebi yerine gtireceğini bildirdi.

Kaynak: T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler