Bakanlık Kaçakçılığın Tanımını Yaptı

Son Güncellenme Tarihi: 24.02.2020 |

Gümrükler Genel Müdürlüğü 4458 sayılı Gümrük Kanunu ile 5607 sayılı Kaçakçılık Mücadele Kanunu kapsamında yapılan işlemler konulu bir yazı yayımladı.

Bakanlık Kaçakçılığın Tanımını Yaptı
Gümrükler Genel Müdürlüğü 4458 sayılı Gümrük Kanunu ile 5607 sayılı Kaçakçılık Mücadele Kanunu kapsamında yapılan işlemler konulu bir yazı yayımladı.


Bakanlık hangi olaylarda 4458 sayılı Kanun hangi olaylarda 5607 sayılı kanun hükümlerine istinaden işlem yapılması gerektiği konusunda tereddütleri ortadan kaldırmak için açıklamalarda bulundu.

Yazıda, 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'nun 3. Maddesinin 2 .fıkrası ve Gümrük Yönetmeliğinin 579. maddesinin 1. Fıkrasına atıf yapılarak 5607 sayılı kaçakçılık kanunu kapsamında işlem yapılabilmesi için söz konusu eylemin 'aldatıcı işlem ve davranış' olarak değerlendirilebilmesi gerektiği belirtildi.

Gümrük vergilerinin ödenmemesi veya eksik ödemek amacıyla icra edilen bir fiilin aldatıcı işlem ve davranış olarak nitelendirilerek 5607 sayılı kanun kapsamında değerlendirilmesi gerektiği bilgisi verildi.

Ölenlerin 5607 sayılı kanun kapsamında değerlendirilebilmesi için

- Eşya ve/veya ambalajı üzerinde eşyanın Vergilendirmeyi esas unsurlarının doğru olarak tespit edilmesini engellemeye yönelik olarak tahrifat yapılması

-gerçeğe aykırı veya sahte belge üzerinde tahrifat yapılması, hususlarını aldatıcı davranış ve işlemin varlığına yönelik emareler olarak değerlendirilmesi

Olarak belirtildi.

Her olayın mutlaka kendi olguları/gerçekleri bağlamında ele alınması ve değerlendirilmelerin olay bazında yapılarak 'kasıt' unsurunun varlığının somut biçimde ortaya konulması 506 sayılı Kanun ile umulan amacın gerçekleşmesi ve olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi yönünden önemli olduğunun altı çizildi.


Yazıya ulaşmak için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler