Bakanlık 'Kairos Planet' İçin Denetim Başlattı

Son Güncellenme Tarihi: 22.07.2016 |

Bakanlık 'Kairos Planet' İçin Denetim Başlattı

Bakanlık 'Kairos Planet' İçin Denetim Başlattı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kairos Teknoloji/Planet konusunda açıklama yaptı. Bakanlık son zamanlarda gelen başvurularda, Kairos Teknoloji ya da Kairos Planet ismiyle anılan sistemin yasal olup olmadığı ve sistemin denetlenmesi talebinde bulunulmuştu.

Bunun üzerine Bakanlık yaptığı açıklamada, inceleme sonucu şirketin İngiltere'de olduğunu ve Türkiye'de herhangi bir temsilciliğinin bullunmadığını belirtti. Bakanlık şirketle ilgili denetim başaltacağını duyurdu.

Bakanlığın o açıklaması: 

Bakanlığımıza son dönemde ulaşan başvurularda “Kairos Teknoloji” ya da “Kairos Planet” gibi isimlerle anılan sistemin yasal olup olmadığı sorulmakta ve sistemin bir piramit yapı olduğuna yönelik ihbarda bulunularak gerekli denetimlerin yapılması talep edilmektedir.

Bu kapsamda adı geçen şirkete ilişkin olarak Bakanlığımızca yapılan ilk inceleme sonucunda; merkez adresinin İngiltere olduğu, Türkiye’de şube, acente, bayi, ortaklık vb. adlarla herhangi bir temsilciliğinin bulunmadığı, İngiltere ticaret sicili kayıtlarına göre bir adet aktif yöneticisinin bulunduğu, toplam sermayesinin 1.000 sterlin olduğu bununla birlikte sosyal medya ve internet ortamı başta olmak üzere değişik iletişim platformlarında kendilerini şirketin oluşturduğu sistemin Türkiye distribütörü ya da temsilcisi olarak tanıtan çok sayıda kişinin bulunduğu tespit edilmiştir.

Şikayet konusu uygulamalar ile söz konusu sistemi ülkemizde başlatan, yayan ve ticari amaçlarla destekleyenlerin faaliyetleri Bakanlığımızca 6502 sayılı Kanun ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde incelenmek üzere denetim programına alınmıştır.

Gümrük TV

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler