Bakkalda Fındık Satışından 50 Ülkeye İhracata

Son Güncellenme Tarihi: 9.01.2018 |

Bakkalda Fındık Satışından 50 Ülkeye İhracata

Bakkalda Fındık Satışından 50 Ülkeye İhracata
Trabzon'da köylerindeki bakkalda fındık alım satımı yaparak ticaret hayatına başlayan Arslantürk ailesinin kurduğu şirket, Japonya, ABD, Avustralya, Brezilya, Almanya ve Yeni Zelanda'nın da aralarında bulunduğu 50 ülkeye ihracat yapıyor.

Arslantürk Tarım Ürünleri Sanayi İhracat ve İthalat AŞ Genel Müdürü Sebahattin Arslantürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dedesinin ticarete 1950'li yıllarda Trabzon'un Araklı ilçesine bağlı Ayvadere köyünde bakkal işleterek başladığını, burada aynı zamanda fındık alım satımı da gerçekleştirdiğini söyledi.

Babasının ise 1960-1983 yılları arasında Samsun'da fındık başta olmak üzere ticaretle uğraştığını anlatan Arslantürk, babasının ilk fındık kırma tesisini Araklı ilçesinde 1983 yılında kurduğunu belirtti.

Arslantürk, 1993 yılında şirketin başına geçtiğini ifade ederek, 1996 yılında ilk ihracatı Almanya'ya gerçekleştirdiklerini aktardı.

İkinci fındık kırma fabrikasını yine ilçede 1999 yılında faaliyete geçirdiklerini dile getiren Arslantürk, bu fabrika bünyesindeki işleme tesisi yetersiz kalınca 2001 yılında aynı bölgede yeni işleme tesisi kurduklarını söyledi.

"Firmanın 2016 yılı cirosu 532 milyon lira civarında"
Arslantürk, ihracata başladıktan sonra hızlı şekilde büyüdüklerine işaret ederek, "Türkiye'nin en çok fındık ihracatı yapan 6'ncı firması durumundayız. Büyümeye devam ediyoruz ve bundan sonrasında da büyüyeceğiz. Var olan hacmimizi genişletiyoruz. Tesislere gelişen teknolojiyi de adapte ederek tüketicinin ihtiyacı olan kaliteli ürünü hazırlayabilmek için ne gerekiyorsa yapıyoruz." dedi.

Çoğunluğu AB üyesi olmak üzere yaklaşık 50 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini belirten Arslantürk, "Bu ülkelerde 300 civarında müşteriye hitap diyoruz. Biz diğer firmalar gibi az sayıda odaklı bir yapıda değiliz, tam aksine daha geniş yelpazede çalışıyoruz. Bu da bizim büyümemizin önünü açıyor. Fındık alan her yerde varız." diye konuştu.

Arslantürk, yılda 10 bin ile 13 bin ton arasında iç fındık ihraç ettiklerini vurgulayarak, "Fındık üretim miktarına bağlı olarak değişmekle birlikte şirketin yılda 80 ila 100 milyon dolar arasında ihracat geliri söz konusu. Firmanın 2016 yılı cirosu 532 milyon lira civarında." değerlendirmesinde bulundu.

Üretim yapılan toplam 20 bin metrekare alana sahip tesislerde genişlemenin söz konusu olduğunu anlatan Arslantürk, 300 kişiyi istihdam ettiklerini söyledi.


AA
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler