Bakü Deniz Ticaret Limanı Ro-Ro Terminali'nin Açılışı

Son Güncellenme Tarihi: 10.01.2018 |

Bakü Deniz Ticaret Limanı Ro-Ro Terminali'nin Açılışı

Bakü Deniz Ticaret Limanı Ro-Ro Terminali'nin Açılışı
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü Karabağ Bölgesi’ndeki Alat Kasabası’nda yer alan Uluslararası Deniz Ticaret Limanı’ndaki Ro-Ro Terminali’nin açılışını yaptı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, açılışta basın mensuplarına yeni Ro-Ro Terminali hakkında bilgi verdi. Terminalin yılda yaklaşık 60 bin TIR ve bir milyon 800 bin ton kargo kabul etmesi bekleniyor.

400 hektar alana yapılması planlanan liman projesi, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından 2007 yılında başlatıldı. İlk aşama olarak inşa edilen Ro-Ro terminali, toplam alanın sadece 117 hektarını kapsıyor. Limanın inşasında ise bin 500 işçinin yer aldığı öğrenildi.

Azerbaycan’ın bölgenin önemli ulaşım ve lojistik merkezine dönüştürülmesi politikasının bir parçası olan Doğu-Batı ve Kuzey-Güney ulaşım koridorlarında bulunan yeni Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanı Kompleksi'nin ülkenin transit imkanlarının genişletilmesinde önemli bir rol oynayacağı düşünülüyor.

Bakü Deniz Ticaret Limanı, Hazar Denizi’nin en işlek limanı olarak operasyonlarına devam ediyor.

Bakü Limanı'nın; Avrupa’yı Kafkasya ve Hazar Denizi üzerinden Orta Asya ve Çin'e bağlayan Avrupa-Kafkasya-Asya koridorunun ana merkezi görevini üstlenmesi bekleniyor.

Kaynak: http://www.denizhaber.com.tr/ilham-aliyev-baku-deniz-ticaret-limani-ro-ro-terminalinin-acilisina-katildi-haber-78761.htm 
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler