Banka Transfer Komisyonları Sorun Yaratıyor

Son Güncellenme Tarihi: 19.02.2018 |

Banka Transfer Komisyonları Sorun Yaratıyor

Banka Transfer Komisyonları Sorun Yaratıyor
Sosyal medya kanallarımızdan bize ulaşan Gümrük Müşaviri Şenol AKYILDIZ, 2017 yılında yapılan bir düzenlemeyle ithalat işlemlerinde, ithalat bedellerinin yurtdışına ödenip ödenmediğini tevsiki için gereken banka transfer bildirim formlarının tek pencere sistemine aktarılarak 23 haneli kod ile aslı gerekmeksizin beyan edilebildiğini bunun gümrük işlemlerinde ki süreyi kısaltan önemli bir adım olduğunu belirtti.

AKYILDIZ, "Bu durum bazı sıkıntıları da beraberinde getirdi. 2017/20 sayılı genelgeden önce bankalardan alınan transfer bildirim formlarının üzerilerinde hem ithalat transferine dair bedeller hem de söz konusu transfer işlemi için bankaca tahsil edilen komisyon tutarları yer alıyordu. Şimdi ise biz Gümrük Müşavirleri yalnızca 23 haneli kodu görebildiğimiz için bankalarca tahsil edilen transfer komisyonlarını göremiyoruz ve doğru bir şekilde beyan edemiyoruz. Bu konularda önümüze gelecek bir sorunu müşterilerimizden aldığımız şifahi bilgilerle engellemeye çalışıyoruz. Ancak bu sürdürülebilir bir durum değil." ifadelerini kullandı.

Bu sistemin altyapısına banka transfer bedellerinin de görülebileceği bir alan eklemesi gerektiğini söyleyen AKYILDIZ, 'Şu ana kadar kimsenin canı yanmadı sanırım fakat bu bir risk olarak meslektaşlarımızın ve dış ticaret erbabının önünde durmaktadır.' dedi.

Gümrük TV
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler