Başarılı Olamayan Ticaret Müşavirlerini Geri Çekeceğiz

Son Güncellenme Tarihi: 30.12.2017 |

Başarılı Olamayan Ticaret Müşavirlerini Geri Çekeceğiz

Başarılı Olamayan Ticaret Müşavirlerini Geri Çekeceğiz
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bakanlık toplantı salonunda, görev yerlerine yeni atanan ticaret müşavirlerine hitap etti.

Ticaret müşavirlerinin, gittikleri ülkelerde yerel ekiplerle desteklenen güçlü ekip kurmasını isteyen Zeybekci, ticaret müşavirlerinin önceliklerini şöyle sıraladı:

"Bir, öncelikli olarak Türk yatırımlarıyla tek tek tanışın ve temas edin. Bu, sizin birinci işiniz. İki, orada iş alan Türk müteahhitler. Üç, oradaki firmaların Türkiye'de iş yapanları. Dört, Türkiye'den en çok alım satım yapan şirketler. Beş, o ülkeye Türkiye'den en fazla ihracat yapan ülkeler. Bunların hepsiyle ilgili portföy oluşturacaksınız. Bunlarla her an, 24 saat boyunca temasınız olacak. Bunların size ulaşamadık diye dertleri olmayacak, rutin halinde bunlarla devamlı temas halinde olacaksınız. Yerinizde oturmayacaksınız. O ülkede, ticaret ve ihalelerle ilgili ne oluyorsa buraya bilgi akışı sağlayacaksınız. Bu bilgiler de ihracatçılar ve odalara, ilgili taraflara, yatırımcılara, üreticilere ulaşacak."

"Hak sadece milletindir ve devletindir, kişilerin hakkı olmaz"
Zeybekci, yurt dışında ticaret müşaviri olarak görevlendirilmiş olmanın bir ödül değil, görev olduğunu vurgulayarak, "Görevini iyi yapmayan, göreviyle ilgili sıkıntı yaşayan, başarılı olamayan, kendi ihmalinden değilse bile kendi kabiliyetleri itibariyle, kişiliği itibariyle gittiği ülkeye tam uyuşamayan arkadaşlarımızı derhal geri çekeceğiz. Sizi '3-4 seneliğine atadık' gibi bir hak yok. Benim anlayışıma göre, böyle bir görevde hak sadece milletindir ve devletindir, kişilerin hakkı olmaz." ifadelerini kullandı.

Zeybekci, ticaret müşavirlerinin kendisi ile temas etmekten çekinmemesini isteyerek, "Hepinize cep telefonumu ve mail adresimi vereceğim. Gece gündüz 24 saat bana ulaşabileceksiniz, ben de size ulaşacağım." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin yurt dışına gönderdiği en önemli memurların ticaret müşavirleri olduğunu kaydeden Zeybekci, "Sizden cesur olmanızı istiyorum. Dünyada hiçbir ülkenin, Türkiye gibi 10 yıl içinde 2 katına, 20 yıl içinde 3 katına çıkacak hedefleri olan başka bir ülke yok. Bunu gerçekleştirebilecek potansiyeli olan başka bir ülke yok. Görünmeyen ama en önemli kahramanlarsınız. Çünkü siz vitrinde görünmeyeceksiniz, işin fotoğraf bölümünde olmayacaksınız ama arka bölümünde olacaksınız." değerlendirmesinde bulundu.

AA
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler