Batı Akdeniz İhracatında Balkanlara Açılan Kapı Kosova

Son Güncellenme Tarihi: 25.10.2016 |

Batı Akdeniz İhracatında Balkanlara Açılan Kapı Kosova

Batı Akdeniz İhracatında Balkanlara Açılan Kapı Kosova

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), Kosova'nın başkenti Priştine'de düzenlenen 16.Uluslararası Gıda Fuarı AGROKOS 2016'ya katıldı.

BAİB, gıda ihtiyacının yüzde 90'ını Türkiye'den ithal eden Kosova'ya giderek, Priştine'de düzenlenen fuarda stant açıp, bölgemizin yaş meyve sebze ve gıda ürünlerini tanıttı. Alternatif pazarlar oluşturma çalışmaları çerçevesinde Priştine'ye giden BAİB, Kosovalıların yanı sıra bu ülkenin komşusu Balkan ülkelerinden gelen işadamlarının da yoğun ilgisiyle karşılaştı. Batı Akdeniz'i fuarda BAİB Yönetim Kurulu (YK) Üyesi Ali Demir temsil etti. BAİB YK Üyesi Ali Demir, fuar dönüşü yaptığı değerlendirmede Kosova'nın Balkan ülkelerine ve Avrupa'ya gerçekleştirilecek ihracatta lojistik üssü olabileceğini söyledi.

Demir, "Kosova'nın gıda ihtiyacının neredeyse tamamına yakını Türkiye'den karşılanıyor. Çok sayıda Türk işadamı Kosova'da özellikle de gıda sektörü üzerine yatırımlar gerçekleştirmiş. Fuarda standımızı ziyaret eden işadamlarına bölgemizi, yaş meyve sebze ile gıda ürünlerimizi tanıttık. Ayrıca süpermarket yöneticilerine ziyaretler gerçekleştirdik. Türk firmaları Kosova pazarına girmiş durumda. Kosova'ya ihracatımız istenilen miktarda olmasa da önümüzdeki süreçte ihracatımız artacaktır. Yaptığımız görüşmelerde ve ziyaretlerde Kosova, Balkan ülkelerine yapılacak ihracatta üs olma özelliğiyle öne çıkıyor” dedi.

Kosova'nın lojistik üssü olarak değerlendirilmesinin avantajlar içerdiğini kaydeden Demir, "Kosova tüm gıda ihtiyacını Türkiye'den karşıladığı gibi Balkan ülkelerine de çok yakın. Balkan ülkelerine ve Avrupa'ya yapacağımız ihracatı Kosova üzerinden organize edebiliriz. Bu yönde birçok cazip avantaj ile öne çıkıyor. Bunun yanı sıra tekstil, inşaat, yeme-içme alanlarında da yatırım fırsatları var. Tüm bunlar değerlendirilecek ve zaman içerisinde gerekli adımlar atılacaktır” diye konuştu. BAİB YK Üyesi Ali Demir, fuar çerçevesinde Kosova Ticaret Müşaviri Sayın Tamer Topaloğlu ile de görüşme gerçekleştirdi.

Kaynak: Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler