Bedelsiz İhracat Tebliği Yenileniyor

Son Güncellenme Tarihi: 27.02.2020 |

İhracat Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Bedelsiz İhracat Tebliği Taslağı kamuoyu görüş ve önerilerine açıldı.

Bedelsiz İhracat Tebliği Yenileniyor
İhracat Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Bedelsiz İhracat Tebliği Taslağı kamuoyu görüş ve önerilerine açıldı.


İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçılar Birliğinden alınan habere göre,
bedelsiz ihracata ilişkin izin taleplerinin halihazırda "Bedelsiz İhracata İlişkin 2008/12 sayılı Tebliğ" kapsamında ilgili Gümrük İdareleri ile İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterlikleri tarafından sonuçlandırıldığı, ancak uygulamada bürokrasinin azaltılarak başvuruların daha kısa sürede neticelendirilmesini teminen anılan Tebliğ'de düzenleme yapılması ihtiyacının ortaya çıktığı belirtilmektedir.

Bu çerçevede, anılan Tebliğ'in 2'nci maddesinin 2. fıkrasının yürürlükten kaldırılarak 3'üncü maddesinin yeniden düzenlenmesi ve anılan Tebliğ'e bir yetki maddesi eklenmesi suretiyle, bedelsiz ihracat başvurularının tek pencere sistemi kapsamına alınması ve doğrudan ilgili gümrük idaresi tarafından sonuçlandırılması amaçlanıyor. Bedelsiz İhracata İlişkin Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Taslağı hakkında görüş ve önerilerin 4 Mart 2020 Çarşamba günü mesai bitine kadar deri@itkib.org.tr mail adresine bildirilmesi gerekiyor.


Ayrıca söz konusu taslak hakkında bağlı bulunulan ihracatçılar birliği genel sekreterliklerine de görüş ve öneriler bildirilebiliyor.

Söz konusu Tebliğ Taslağı için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler