Belçika’da Tüketici Güveni Ekim Ayında Geriledi

Son Güncellenme Tarihi: 27.10.2021 |

Belçika’da Temmuz ayında şimdiye kadarki en yüksek seviyesine yükseldikten sonra Ağustos ve Eylül aylarında gerileyen iş dünyası güven endeksi, Ekim ayında sabit kaldı.

Belçika’da Tüketici Güveni Ekim Ayında Geriledi

Belçika’da Temmuz ayında şimdiye kadarki en yüksek seviyesine yükseldikten sonra Ağustos ve Eylül aylarında gerileyen iş dünyası güven endeksi, Ekim ayında sabit kaldı. Son üç ayda gerileyen hizmetler sektöründe hızlı artış gözlenirken diğer sektörlerde güven geriledi.

İmalat sanayinde talep tahminleri değişmezken, girişimcilerin mevcut üretim oranı, siparişler ve istihdam taleplerine ilişkin değerlendirmeleri bir önceki aya göre daha olumsuz. İnşaat sektöründe güvende görülen gerileme siparişlere ilişkin değerlendirmeler ve talep tahminlerindeki azalmadan kaynaklanmakta. Ticaret sektöründe ise güven, tedarikçilerin sipariş tahminleri ve istihdam görünümündeki bozulma nedeniyle geriledi.

Diğer taraftan, imalat sanayindeki üretim kapasitelerinin üç aylık anket sonuçlarına göre, kurulu üretim kapasitesinin kullanım oranında 2020 yılı Temmuz ayından bu yana devam eden artış eğilimi yerini gerilemeye bıraktı. 2021 yılı Temmuz ayında yüzde 81,1’e kadar yükselen mevsimsellikten arındırılmış kapasite kullanım oranı Ekim ayında, yüzde 79,1’e geriledi.

Ekim ayında tüketici güveni ise Mayıs ayı seviyesine geriledi. Hanehalkları istihdam konusunda iyimserliklerini sürdürürken, mali durumları ve Belçika'daki genel ekonomik duruma ilişkin beklentilerindeki bozulma tüketici güvenindeki gerilemede etkili oldu.
Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler