Birleşik Krallık Taslak Taahhüt Listesinde Para Birimi Düzenlemesi

Son Güncellenme Tarihi: 14.07.2020 |

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri “Birleşik Krallık Taslak Taahhüt Listesinde Para Birimi Düzenlemesi” hakkında bir duyuru yayımladı.

Birleşik Krallık Taslak Taahhüt Listesinde Para Birimi Düzenlemesi
İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri “Birleşik Krallık Taslak Taahhüt Listesinde Para Birimi Düzenlemesi” hakkında bir duyuru yayımladı.


Duyuruda; Ticaret Bakanlığı’ndan alınan bir yazıya atıfla, Birleşik Krallık’ın (BK) 28 Mayıs 2020 tarihinde yayımlanan G/MA/TAR/RS/570/Add.1 simgeli belge ile 2018 yılında DTÖ’ye sunulan taslak taahhüt listesinde teknik bir düzeltme yaparak, XIX sayılı listenin En Çok Kayrılan Ülke Prensibi (MFN) tarifelerine ilişkin I. Bölümü ile Tarım İç Destek Sınırlamasına (AMS) ilişkin IV. Bölümünün – I. Kısmında, Euro olarak yer alan para birimini Pound (GBP) olarak düzenlediği ifade edildi.

BK’nın, geçiş süreci olarak belirlenen 31 Ocak 2020-1 Ocak 2021 arası dönemde Avrupa Birliği (AB) Ortak Gümrük Tarifesini (OGT) uygulamaya devam edeceği, bununla birlikte, BK’nın 19 Mayıs 2020 tarihinde, tercihli ticaret anlaşması olmayan ülkelere, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren OGT yerine “BK Global Tarifesini” uygulamaya başlayacağı belirtildi.


Duyuruda ayrıca, BK’nın, hâlihazırda vergilerini aylık bazda yeniden hesaplanan GBP-Euro paritesine göre topladığı, ancak 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren ekli belge ile iletilen yeni sabit Euro-GBP döviz kuru üzerinden işlemleri gerçekleştireceği aktarıldı. Bu kapsamda, kurun 1 Euro=0.83687 GBP olarak belirlendiği, BK’nın, bu kuru, 2015 – 2019 yılları arasında İngiltere Bankası tarafından yayımlanan günlük kurların ortalamasını baz alarak belirlediği ifade edildi.

28 Mayıs 2020 tarihinde yayımlanan söz konusu belgeye bu tarihten itibaren 3 ay içerisinde itiraz olmaması halinde, BK’nın XIX sayılı taahhüt listesinin onaylanmış kabul edileceği kaydedildi.

Bu kapsamda BK'nın döviz kuru uygulaması değişikliğinin olası etkilerine ilişkin görüşlerin en geç 15 Temmuz 2020 tarihine kadar konfeksiyonarge@itkib.org.tr adresine iletilmesi gerektiği ifade edildi.


Birleşik Krallık Taslak Taahhüt Listesinde Para Birimi Düzenlemesi Ekine ulaşmak için tıklayınız.
Etiketler
UK
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler