Bitki ve Bitkisel Ürün Analiz İşlemleri Hangi Tarihte Nerede Yapılacak?

Son Güncellenme Tarihi: 11.08.2020 |

Tarım Ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü “İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü Tarafından Yürütülen Analiz işlemleri” hakkında bir yazı yayımladı.

Bitki ve Bitkisel Ürün Analiz İşlemleri Hangi Tarihte Nerede Yapılacak?
Yazıda; İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü'nden alınan yazıya atıfla, Müdürlüklerinde bitki ve bitkisel ürünlerin ithalat ve ihracat işlemlerinde yapılan analizlerin farklı disiplinlerde eş zamanlı yapılması gerektiği ifade edildi.


Bununla birlikte, bazı disiplinlerde sadece bir uzmanın bulunması, bu uzmanında görevini sürdüremediği durumlarda (izin, rapor) analiz zincirinin kırılması nedeniyle sonuç verilemediği belirtildi. Bu sebeple aşağıda belirtilen ürün gruplarının belirtilen tarih aralığında yapılması gereken laboratuvar analizlerinin İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü'nde yapılamayacak olması nedeniyle ithalat ve ihracat işlemlerinde herhangi bir aksaklığa meydan vermemek için söz konusu numunelerin Mersin, Antalya, İzmir Zirai Karantina Müdürlüğü ile Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderileceği bildirildi.


“27.07.2020 – 22.08.2020 tarihleri arasında, bazı ürünlerin (ekmeklik buğday, çeltik, torf, toprak, sorgum, ayçiçeği, bazı çiçek soğanları hariç)
27.07.2020 – 04.08.2020 tarihleri arasında patates yumrusu, yonca, soğan, mısır, havuç ve maydanoz tohumu ürünleri
27.07.2020 - 22.08.2020 tarihleri arasında dış mekan süs bitkileri, sebze tohumları, çiçek tohumları, çiçek fideleri, meyve fidanları
17.08.2020-22.08.2020 tarihleri arasında Entomoloji biriminin analizleri ( böcek teşhisi, çim tohumu)”

Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler