Brexit Anlaşmasının Yeni Detayları Belli Oldu

Son Güncellenme Tarihi: 18.10.2019 |

AB'den ayrılma kararı alan İngiltere ile müzakereler başladı. İngiltere'nin ayrılışı ile İrlanda ve Kuzey İrlanda'nın da yapısal durumlarına açıklık getirildi.

Brexit Anlaşmasının Yeni Detayları Belli Oldu
AB'den ayrılma kararı alan İngiltere ile müzakereler başladı. İngiltere'nin ayrılışı ile İrlanda ve Kuzey İrlanda'nın da yapısal durumlarına açıklık getirildi. 


Avrupa Birliği (AB) Brexit Müzakerecisi Michel Barnier, yaptığı açıklamada, İngiltere'nin AB'den "düzenli bir şekilde ayrılmasını" sağlayacak anlaşma üzerinde uzlaşı sağlandığını belirterek, "Yeni düzenlemelere göre, İrlanda ve Kuzey İrlanda arasında fiziki sınırın engellenmesi, Ada ekonomisinin korunması ve AB tek pazarının bütünlüğünün korunması sağlanacak." dedi.Yeni düzenlemenin detayları ise şu şekilde açıklandı;
Barnier, AB ve İngiltere'nin İrlanda Adası'nda barış ve istikrarı koruma konusunda kararlı olduğunu vurgulayarak, "Yeni düzenlemelere göre, İrlanda ve Kuzey İrlanda arasında fiziki sınırın engellenmesi, Ada ekonomisinin korunması ve AB tek pazarının bütünlüğünün korunması sağlanacak." diye konuştu.

Kuzey İrlanda'nın Durumu
AB Komisyonundan yeni anlaşma güncellemesine ilişkin yapılan açıklamaya göre, İrlanda Adası'nda fiziki sınır uygulanmasını engellemek için Kuzey İrlanda, düzenlemeler bakımından "sınırlı biçimde" AB tek pazarına bağlı kalacak. Bu bağlamda Kuzey İrlanda; mal, tarımsal ürünler, KDV ve kamu desteklemeleri gibi çeşitli alanlarda AB müktesebatını uygulamayı sürdürecek.
Kuzey İrlanda, İngiltere'nin gümrük bölgesine dahil olacak. Aynı zamanda, Kuzey İrlanda'da uzun vadede AB hukukunun uygulanmasına ilişkin bir "onay mekanizması" kurulacak.

Taraflar arasında daha önce uzlaşı sağlanan siyasi deklarasyonda da değişiklik yapılacak. Bu çerçevede, AB ve İngiltere arasında gümrük vergileriyle kotaları sıfır seviyesine indirmeyi amaçlayan bir Serbest Ticaret Anlaşması yapılacak.

Öte yandan;
• Kuzey İrlanda İngiltere gümrük bölgesinde kalacak ve ülkeye gelen mallar için AB prosedürleri geçerli olacak;
• İrlanda adasında gümrük kontrolü yapılmayacak ancak limanlarda yapılacak;
• Büyük Britanya'dan Kuzey İrlanda'ya gelen ve orada kalması beklenen mallar için AB gümrük tarifesi uygulanmayacak;
• Yolcular tarafından İrlanda sınırından geçirilen kişisel mallar ve yalnızca acil kullanım için olabilecek, ikinci bir muaf ürün kategorisi için hiçbir AB gümrük tarifesi uygulanmayacak;

• Kuzey İrlanda Meclisi, Brexit sonrası bölgenin AB düzenleyici rejimiyle uyumlu bir şekilde varlık sürdürebilmeye devam etmesi için izin vermek zorunda kalacak;
• Brexit'ten 4 yıl sonra meclis, çoğunluğun verdiği oyla sistemin uygulanıp uygulanmayacağına karar vermek durumunda olacak. Eğer oylama sonucu olumlu çıkarsa sistem 4 yıl daha geçerli olacak. Eğer, oylama sonucu topluluklar arası destekle olumlu çıkarsa sistem bir sonraki oylamaya kadar 8 yıl daha uzatılacak;• Eğer rıza gösterilmezse İrlanda adasında sınırın yeniden oluşmasını engellemeye yönelik yeni çözümler bulunması için 2 yıllık bir soğutma süreci devreye girecek;
• Eğer bölgesel meclis toplanmaz yahut oy kullanılmazsa sistem geçerli hali ile devam edecek;
• İngiliz Parlamentosu tarafından reddedilen anlaşmanın orijinalindeki 'backstop' çözümünden farklı olarak bu sistem, İngiltere ve Avrupa Birliği arasındaki serbest ticaret anlaşması ile değiştirilemeyecek.
Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri