Brexıt Süreci Kapsamında Türkiye-Birleşik Krallık Ticari İlişkileri

Son Güncellenme Tarihi: 25.11.2020 |

Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) “Brexit-Teknik Düzenlemeler” hakkında bir yazı yayımladı.

Brexıt Süreci Kapsamında Türkiye-Birleşik Krallık Ticari İlişkileri


Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) “Brexit-Teknik Düzenlemeler” hakkında bir yazı yayımladı.

Yazıda; Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünden alınan bir yazıya atıfla, AB ile İngiltere arasındaki Brexit müzakerelerinin 14 Kasım 2018 tarihinde neticelendiği, Geri Çekilme Anlaşması üzerinde mutabakata varıldığı ve Brexit’in 31 Ocak 2020’de gerçekleştiği ifade edildi.


Brexit tarihi sonrasında BK’nın AB’den ayrılması ile 31 Aralık 2020 tarihinde sona ermesi öngörülen ‘Geçiş Dönemi’nin başladığı, bu süre boyunca Birleşik Krallık’ın, ticaret açısından AB üyesi bir ülke gibi muamele göreceği ve aynı süre içinde Türkiye için Gümrük Birliği ortağı konumunu koruyacağı belirtildi.

Bununla birlikte, Geçiş Dönemi bitimi itibarıyla teknik düzenlemeler alanında BK’da geçerli olacak kurallara ilişkin olarak BK tarafından yayımlanan güncel bildirimler kapsamında hazırlanan bilgi notlarının Ticaret Bakanlığı internet sitesinde de yayımlandığı bildirildi.


Brexit senaryoları kapsamında ticarette tabi olunacak gümrük vergisi ve gümrük düzenlemelerine ilişkin bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Brexit senaryoları kapsamında ticarette tabi olunacak olası teknik mevzuat düzenlemelerine ilişkin bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Brexit senaryoları kapsamında ticarette tabi olunacak olası sektörel teknik mevzuat düzenlemelerine ilişkin bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler