Brexit Sürecinde İrlanda ile Gümrük Vergisiz Ticaret

Son Güncellenme Tarihi: 14.03.2019 |

Brexit: İngiltere anlaşmasız çıkış halinde İrlanda sınırında gümrük ve kontrol uygulamayacak.

Brexit Sürecinde İrlanda ile Gümrük Vergisiz Ticaret
İngiliz hükümeti 'anlaşmasız Brexit' (Sert Brexit) olması durumunda Birleşik Krallık'ın AB ile tek karasal irtibatı olan Kuzey İrlanda-İrlanda Cumhuriyeti sınırından gelecek çoğu üründe herhangi bir kontrol uygulanmayacağını ve gümrük vergisi alınmayacağını duyurdu.

Bu önlemin geçici olarak uygulanacağını açıklayan muhafazakar hükümet, bir yıl süresince bu sınırdan yapılacak tüm ithalatın yüzde 87'sinin gümrüksüz olacağını kaydetti.

Bu sistem sebebiyle AB'den gelen malların yanı sıra dünyanın geri kalanından İngiltere'ye bu sınır yoluyla ithal edilen yüzde 56 oranında ürün yelpazesi yüzde 92'ye çıkarak gümrüksüz hale gelecek.

Bazı Ürünler Korunacak

Bununla birlikte otomobil, kırmızı et, beyaz et, domuz ve süt ürünleri bu kapsamın dışında tutularak İngiliz üreticiler korunacak. Ne var ki, başka bir çok sektörde ucuz maliyetli mallar piyasaya girerek İngiliz üreticileri için rekabeti hayli zor hale getirecek ve yakın gelecekte İngiltere'nin yapmak zorunda olacağı yeni ticaret anlaşmalarında da elini zayıflatacak.

Hükümetin son adımları çarşamba günü gerçekleşecek olan 'anlaşmasız Brexit' seçeneğinin masada kalıp kalmaması üzerine yapılacak oylama öncesi ilan edildi. Başbakan Theresa May bu noktada anlaşmasız şekilde de olsa Brexit'in gerçekleşmesi gerektiğine inanıyor.

Ticareti Olumsuz Etkileyebilir

Ne var ki, sert Brexit olursa bunun ekonomik, ticari ve toplumsal çok ciddi olumsuz sonuçları olacak. Bu riski göze alan parlamenterler Salı akşamı yeniden ezici bir çoğunlukla May'in Brüksel ile birlikte hazırladığı anlaşmayı ikinci kez reddetti.

Bundan sonraki adımların sert Brexit ihtimalini masadan kaldırmak ve Brexit için erteleme talep etmek olduğuna neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler